1832 voltooid. Dit laatste jaar geldt als begin datum van het nu nog bestaande kadaster2. Waalwijk De oudste kadastrale kaarten, minuutplans genaamd, dateren van 1811. Ook Waalwijk en omgeving werd nog tijdens het Franse bewind opgemeten door H. van Dijk, "Géomètre de Ire Classe" en [P.E.] Fritsen, "Géomètre". Ze zijn niet gedateerd, maar werden in de Nederlandse periode alle "opgenomen en afgemaakt", oftewel gereviseerd door genoemde H. van Dijk. In 1812 werd Waalwijk gemeten door dezelfde Fritsen, die zich toen "Géomètre secondaire" noemde. Maar het grootste deel van die gemeente werd gekar teerd door "Mr. Van Heijst, Ingénieur Géomètre de 1Classe". Op hem kom ik hieronder nog terug. De kaartbladen van Waalwijk werden alle afgemaakt door Fritsen. In 1813 tenslotte werd Besoyen in kaart gebracht door J. Bijnen, "Cadet Géomètre secondaire" en B. Bijnen "l'Ainé Géomètre secondaire". Laatstgenoemde nam ook de herziening van alle bladen voor zijn rekening. De originele verzamelplans van de drie gemeenten zijn niet bewaard gebleven. Alle originele minuutplans bevinden zich in het Rijksarchief in 's-FIertogenbosch, kopieën hiervan zijn in het Waalwijkse gemeentearchief te raadplegen. Flier bevinden zich ook de bijbe horende kadastrale leggers waaruit de eigen- doms- en gebruikssituatie van elk perceel vanaf 1832 te reconstrueren is. Van Heijst3 Interessant om te weten is ook, dat de landmeter die voor het grootste deel van Waalwijk de opmeting en tekening van kaarten op zich nam, uit deze plaats zelf afkomstig was. Het betreft de eerdergenoemde Leonardus Dominicus van Heijst. Hij werd geboren als oudste van twee zonen van Laurentius Leonardus van Heijst (ca. 1755- 1843) en Afb. 2. Leonardus Dominicus van Heijst (1785- 1866) (foto collectie Gemeente Waalwijk). Petronella Johanna Blomjous (1763- 1850). Vader Van Heijst was timmermansbaas/ aannemer en herbergier en bovendien actief in de gemeentepolitiek. Hij schijnt (mede-)archi- tect van de St. Janskerk (Waterstaatskerk) van Waalwijk te zijn geweest. Leonardus moet zich, wellicht geïnspireerd door zijn vaders beroep, verder hebben bekwaamd in de (land)meetkunde. Terwijl zijn broer Franciscus Johannes aan de Leidse universiteit genees kunde studeerde en arts werd, werd Leonardus Dominicus op 12 april 1806 geadmitteerd door de Raad van Brabant tot landmeter. Ruim een jaar later werd hij door de Hoofdcommissie tot de Zaken der Verponding aangesteld om met anderen onder leiding van J.B. Adan de verpondingsmetingen van het 2 Vgl. A. Scheffer, "De landmeting in de Meierij anno 1792-1793" in: Nederlands Geodetisch Tijdschrift 6 (1976); p. 59-76; A. Scheffer "Het Hollandse kadaster" in: Nederlands Geodetisch Tijdschrift 7 (1977) p. 17-26. 2 Het hierna volgende is hoofdzakelijk ontleend aan: P.S. Teeling, Landmeters van de kadastrering van Nederland (z.pl. [Apeldoorn] 1984), passim: N.N., "Van Heijst" in: Nederlands Patriciaat 1973 (1989), p. 107-127; Jeroen van Oss, "Van Heijst, Leonardus Dominicus. Vader van de gemeente" in: J.D.J, van Oss, J.M. Rosendaal. jr., H. Stevens (red., Honderdtachtig jaar burgemeesters in Waalwijk, Baardwijk en Besoyen. Speciaalnummer De Klopkei 14 (1990) nr.3, p. 22-23. 50

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 16