eiland Tholen uit te voeren. In 1810 en 1811 vervaardigde hij in opdracht van die commissie bovendien de kaarten en maatboeken van de Gelderse gemeenten Zeddam en Bergh. Vervolgens kwam hij als ingénieur géomètre de Ire classe in dienst van het Franse kadaster en kadastreerde hij (delen van) de Noordbrabantse gemeenten Waalwijk (1812), Gemert (1812), Capelle 1813) en Dongen (z.j.). Op 1 maart 1817 aangesteld tot landmeter le klasse van het Nederlandse Kadaster en op 27 november van dat jaar benoemd tot Ingenieur-Verificateur te 's-Hertogenbosch, speelde hij een belangrijke rol in de afronding van het kadaster in Noord- Brabant. Tussen 1817 en 1822 verrichtte hij bovendien nog metingen in vijf Gelderse gemeenten. Uit een beschrijving uit 1828 van ambtenaren in dienst van het kadaster leren we dat Van Heijst op dat moment zo'n 1500,- per jaar verdiende. Aan de beschrijving voegde de inspecteur toe: "omtrent de bekwaamheden, werkzaamheden, yver en goed gedrag, van dezen Ambtenaar, valt niet dan met grooten lof melding te maken". Ook de directeur beschreef Van Heijst in soortgelijke bewoordingen4. Na de voltooiing van het kadaster keerde Van Heijst, inmiddels vijftig jaar en voorzien van een ruime wachtgelduitkering, terug naar Waalwijk. Hier was hij van 1836-1861 een bekwaam burgemeester. Tussen 1838 en 1849 fungeerde hij bovendien als lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Van Heijst was gehuwd met Petronella Josepha Sprangers (1786-1864) en had zes kinderen. Hij overleed te Waalwijk op 20 april 1866. Het gemeentear chief van Waalwijk bewaart nog heden ten dage een historische equerre, een instrument voor hoekmeting, dat mogelijk van Van Heijst afkomstig is. Ook is een anoniem geschilderd portret van L.D. van Heijst bewaard. Hierop staat hij afgebeeld met zijn linkerhand rustend op een meetkundige tekening en zijn rechter hand iets weggestoken onder zijn jas, een houding bijna als Napoleon Bonaparte, aan wie we het huidige kadaster te danken hebben5. Napoleon Deze Napoleon I Bonaparte (1769-1821) zelf bezocht in mei 1810 'zijn' departement Brabant. De burgemeesters van vele plaatsen werden met het oog daarop verzocht om "zonder het minste uitstel de wegen en bruggen in goede staat te brengen en de vlaggen vanaf de torens te laten wapperen". De gemeentebe sturen moesten zich beijveren om "de passage van zijne Majesteit met loofwerk te versieren en voorts om bij intreding van Hoogstgedachte Zijne Majesteit in hunne stad of gemeente alle de klokken te doen luiden en de schutterijen of gilden te doen optrekken, met vermaning van echter niet te schieten." De keizer bezocht die dagen onder andere Breda en 's-Hertogen- bosch. Op 8 mei 1810 om zeven uur 's morgens vertrok de keizer met zijn vrouw en gevolg vanuit Den Bosch via Geertruidenberg naar Bergen op Zoom. Hierbij passeerde hij Waalwijk en Besoyen, in welke laatste plaats twee uur lang de klokken werden geluid. Voor zover bekend is Napoleon toen overigens niet Bijgaande tekst is een uitgebreide en bewerkte versie van een inleiding, opgesteld bij gelegen heid van de ingebruikname van een geautomatiseerde kadasterbalie bij de gemeente Waalwijk op vrijdag 1 september 1995 en toen uitgesproken door wethouder P.J.M. van Steenoven. Deze versie is tien jaar geleden gepubliceerd in De Klopkei (1995-4, p. 121 e.v.) van de Heemkundekring De Erstelinghe en wordt nu overgenomen met dank aan en instemming van de redactie van De Klopkei en van de auteur. Nummer 2005-2 van De Klopkei draagt trouwens als titel 'Waalwijk op de kaart gezet' en heeft als voorkant een detail van een kaart van A. Hattinga uit 1748. Zie www.erstelinghe.nl. 4 Rijksarchief in Noord-Brabant, 's-Hertogenbosch, Archief Provinciaal Bestuur 1814-1920, inv. nr. 3862. Met dank aan mevr. F. te Raa van het rijksarchief, die mij op deze bron opmerkzaam maakte. 5 De equerre berust vermoedelijk sinds de tijd van archivaris J.G.L.P. Rehm (1975-1985) in het gemeentearchief Waalwijk, gezien een korte beschrijving van het instrument in zijn handschrift. Het portret van L.D. van Heijst bevindt zich in particulier bezit. Een foto hiervan is te zien in de portrettengalerij van burgemeesters in het souterrain van het gemeentehuis van Waalwijk. 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 17