85 jaar landmeetkunde(1). Inleiding op een nieuwe rubriek Henk Holsbrink Het in 1885 voor het eerst verschenen Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde was vele jaren een belangrijk geodetisch tijdschrift. Daarnaast was het tot 1947 tevens een verenigingsorgaan van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde, zoals het orgaan van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster dat ook was voor die laatste vereniging. De laatstgenoemde vereniging stond mede aan de wieg van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde en daarmee aan de wieg van haar opvolgster, de vereniging GIN, en de bladen Geodesia en Geo-info. Tot aan het verschijnen van Geodesia (1959) en het Nederlands Geodetisch Tijdschrift (1971) was het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde hèt toonaangevende tijdschrift van de geodesie in Nederland. Voor de met de bladen samenhangende complexe na-oorlogse verenigingsverwikkelingen zij verwezen naar publicaties rond de vorming van GIN.1 In de jaargangen van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde is over de jaren 1885-1970 de gehele ontwikkeling van de landmeetkunde in Nederland te volgen en worden vele nieuwe ontwikkelingen in ons land en de wereld er om heen, zoals bijvoor beeld fotogrammetrie en ruilverkaveling, uitge breid beschreven. De redactie van De Hollandse Cirkel heeft in haar laatste vergade ring van 2005 de gedachte overwogen, dat het wel in het kader van de doelstelling van de stichting en haar blad zou passen jaarlijks in het kort over dit stukje historie van de landmeetkunde te publiceren. Besloten werd per jaar in een aflevering weer te geven, wat er zoal ruim honderd jaar geleden in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde werd gepubliceerd. ONS DOEL. Afb. 1. Fragment van 'Ons Doel' Nummer 1 van jaargang 1 van genoemd tijdschrift verschijnt in 1885 onder redactie van I. Boer Hzn, destijds landmeter van het Kadaster te Utrecht. Het tijdschrift opent met een artikel van vijf bladzijden, met als titel "Ons Doel". Zoals destijds usance was, en de eerste jaren in het tijdschrift goed is te lezen, zijn de bijdragen van de eerste decennia nogal breedsprakig opgesteld. Na uitvoerig te hebben beschreven, dat het Kadaster verbeteringen behoeft, verwijst de schrijver naar Duitse Zeitschrift fiir Vermessungswesen. Hij consta teert, dat een dergelijk tijdschrift "in goede richting geleid, tot de voorbereiding van een Het kadaster wordt bij ons te lande in zijn wezen en beteekenis te weinig begrepenhet nut dezer instelling uit oppervlakkige kennis door menigeen zelfs miskend. Niettemin is het eene zaak van algemeen belang. Het is een factor geworden voor de rechtszekerheid van den grondeigendomen staat daardoor in verband met het grondcrediet. Het is verder de grondslag voor de regelmatige verdeeling der grondbelastinghet oefent grooten invloed uit op het financiewezen van den Staat van de gemeenten en van vele waterschappen. Er zijn bijna geene omvangrijke particuliere- of staats ondernemingen in betrekking met onzen bodemals uitgebreide landontginfiingendroogmakingen en inpol deringen uitbreiding van stedenhet aanleggen van vaarten, spoor- en andere wegen, herzieningen van de be lastbare opbrengst van gebouwde- of ongebouwde eigen dommen enz.die niet door een goed kadaster zeer bevorderd worden of waarbij de gebreken van een Tijdschrift Kadaster 1886. 1 Eerste nummer 1 Jouke Alberda, De geschiedenis van de landmeetkundige ingenieursverenigingen; Herman Quee, 44 jaar NGL/Geodesia: groei - stabiliteit-traditie, in: Geodesia 2003-12 53

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 19