verbeterd Kadaster kan bijdragen De schrijver I. Boer Hzn memoreert ook de druk bezochte oprichtingsvergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. De opgerichte vereniging "stelde de ontwikke ling van het kadaster als haar hoofddoel op den voorgrond", aldus de inhoud van een alinea van genoemd eerste artikel. Analoog aan de door de vereniging geformuleerde doelstel ling wordt tenslotte uitgebreid omschreven, welke onderwerpen zich zouden kunnen lenen om in het tijdschrift te worden behandeld. In het eerste hoofdstuk "Ons Doel" wordt deze doelstelling voor het nieuwe tijdschrift gefor muleerd. De redactie bepleit een veelzijdige behandeling van hulpmiddelen die in ons land zouden kunnen leiden tot een verbeterd kadaster. Voorts wordt voorgesteld om "eene samenhangende reeks artikelen van wat er in den vreemde is gedacht en gedaan" te publi ceren. Dit, zo schrijft de redactie, "om de vruchten van onderzoek, ondervinding en overdenking aan het algemeen ten goede te doen komen". In genoemd tijdschrift is dat 85 jaar lang het geval geweest, zodat het blad uitgroeide tot hèt toonaangevende vakblad voor de geodesie. Om wat te proeven van hetgeen in het eerste jaar zoal werd geschreven, volgt hierbij de inhoud van 1885. Uit deze inhoudsopgave blijkt, dat al in het eerste jaar over een veelheid van onderwerpen werd geschreven. De afgedrukte inhoudsop gave toont de lezer, dat de redactie het ook belangrijk achtte thema's van buiten het directe vakgebied van Kadaster en landmeetkunde te publiceren. Dat uitgangspunt is 85 jaar lang, tot en met het laatst uitgegeven tijdschrift van 1970, door de redacties gehandhaafd. Daardoor zijn de op diverse plaatsen bewaard gebleven jaargangen van het tijdschrift een rijke bron voor de beoefenaars van de historie van de geodesie. Veel auteurs van in De Hollandse Cirkel gepubliceerde artikelen hebben dan ook met succes gebruik gemaakt van de inhoud van Afb. 2. Inhoudsopgave le jaargang genoemd tijdschrift. De gehele ontwikkeling van de landmeetkunde, zoals die in en buiten ons land tussen 1885 en 1970 plaatsvond, is uit de inhoud van in het tijdschrift geplaatste artikelen af te lezen. Deze bijdrage met de inhoud van de eerste jaargang van 1885 kan beschouwd worden als een voorproefje van de hierboven geschetste artikelenreeks, zoals die in de komende jaren in De Hollandse Cirkel zal worden gepubli ceerd. Ons doel1 Het-Kadaster in Duitschland7, 35, 81 Een nieuw ontwerp van wet tot regeling van het notarisambt, door Mr. E. C. Achterberg15 De Pruisische driehoeksmeting van lagere orde (met plan van driehoeksmeting, formulieren en gelithogr. gra- phische bepaling van een punt) 27, 153, 185, 193 Eene merkwaardige reclame, door J. J de Koninoh 55 Eene toepassing van art. 713 B. W., door P. W. H. Paulussen60 Lijsten der ainbtenaren van het kadaster en der leden van de vereeniging69 Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde(berich ten enz.)33, 111, 151, 184, 230 Art. 68 I. K., door J. F. H. Meijer89 Missive van de Rijks-commissie voor graadmeting en waterpassing aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken92 Het Kadaster in Ned.-Indië, door F. de Bas. 99, 136 Bertot's graphische bepaling der waarschijnlijkste ligging van een punt 113 Bepaling der hoofdpunten voor de hermeting van een gedeelte der gemeenten Amsterdam en Nieuweramstel, door F. G. Stuckj 129 Het kadastrale vraagstuk149 'Over den agrarischeo toestand op Java, door Borger- hoff van den Bergh164, 210 Prijsvraag181 Varia183 1) M«t 6 figuren, j S) Met S figuren. 54

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 20