Historisch nieuws: expositie "Nooyt Schaad Const Afb. 1. Museum De Cruquius (foto Mieke den Boer-Snoei) Sinds 12 mei en tot en met 31 oktober 2006 is in Museum De Cruquius bij Haarlem een tentoonstelling te zien over leven en werken van Nieolaus Samuelis Cruquius (1678-1754), de man die met zijn plannen aan de wieg stond van instituten als KNMI en Rijkswaterstaat. "Het was in december 2005 precies 300 jaar geleden dat hij begon met weermetingen. Na onze wintersluiting openden we deze tentoon stelling, ook omdat er nog nooit ergens een tentoonstelling aan Cruquius was gewijd", aldus drs Gerald Wilmink, directeur-conser vator van het museum in het 19de eeuwse stoomgemaal. Waren de denkbeelden van Cruquius de voedingsbodem voor grote instel lingen, op één punt kreeg hij geen gelijk. "Zijn berekeningen van de zeespiegelrijzing waren zo pessimistisch, dat Holland er nu niet meer geweest zou zijn", aldus Wilmink. In 1725 ontwikkelde Cruquius een waterstaats plan om de problemen van de waterhuishou ding in Holland op te lossen en hij pleitte nog tevergeefs voor een instituut dat weergegevens, waterstanden en dergelijke zou bundelen. Eén van zijn lijfspreuken, "Nooyt Schaad Const", een woordspeling op zijn initialen, betekent dat wetenschap niemand schaadt en werd de titel van de tentoonstelling. De specialistische expositie is echt 'smullen' voor landmeters en kartografen: als bezoekers de tentoonstellings zaal binnentreden waarschuwt een cartoon van een landmeter met meetkruis al de deur van de extra geklimatiseerde ruimte te sluiten en stappen ze op een projectie van Cruquius' beroemde kaart van Delfland. Te zien zijn vele originelen uit diverse verzamelingen. Van Delfland komt de kist anno 1712 voor de 25 etsplaten van de kaart, een brief over een mislukte koperplaat, wel gelukte koperen etsplaten en natuurlijk daarvan gedrukte kaarten. Uit museum Boerhave komen een Rijnlandse roede, een meetketting van rond 1800 en gradenbogen van een eeuw eerder. Hollandse Cirkel Het Techniek Museum Delft leende een 17de eeuwse pantograaf met ivoren wieltjes en een proportieliniaal van rond 1750. Van dat museum komt ook de koperen Hollandse Cirkel, zij het dat deze al in bruikleen bij museum Boerhaave was (verder bijschrift: "Astrolabium of Cirkel van Dou 18e eeuw"). Een Jacobsstaf van Johannes van Keulen werd geleend van het Universiteitsmuseum Utrecht en de Leidse Universiteitsbibliotheek leverde een gedrukt boekje van Cruquius - zijn vader heette nog Kruik! - over waterpassingen en peilingen uit 1729. Afb. 2. Hollandse Cirkel van Techniek Museum Delft (foto Mieke den Boer-Snoei) Adri den Boer

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 21