Afb. 3. Cruquius' boekje uit Universiteitsbibliotheek Leiden (foto Mieke den Boer-Snoei) Boeiend zijn ook plannen voor sluizen en doorgravingen van de kust bij Katwijk, Scheveningen en Hoek van Holland, alsmede de detailkaart van de Leidse Hortus Botanicus met een benadrukken van het hoogteverschil tussen het maaiveld en waterpeilen. Een gedrukt droogmakingsplan voor het Haarlemmermeer van Cornelis van Velsen uit 1727 en een geschreven plan van Cruquius prijken naast elkaar en beiden zouden de reali satie niet beleven. Juweeltjes zijn ook de manuscriptkaart van Cruquius van de dijk van de Akerweg en van de Rijnlandse schutkolk te Spaarndam met ook 'doorsnij dingen', zoals profielen nog heten ("De dieptens zijn gestelt in Rhijnlandse voeten, beneden 't Amsterdamse Waterpeijl"). Uiteraard zijn er, gezien het jubileum van de weerwaarne- mingen, ook thermo- en barometers van weleer en notitieboekjes met onder andere weerreeksen. Cruquius mat alles wat los en vast zat en maakte er grafieken van: zelfs van zijn eigen gewicht en urine. In 1754 overleed Cruquius, zijn testament is op de expositie te zien en in de kerk van Spaarndam moest de vrijgezelle aartsperfectio nist een dubbel graf hebben om zijn zelfge kozen grafschrift kwijt te kunnen. Toen in de 19e eeuw dankzij Willem I en de stoomma chine hèt Haarlemmermeer drooggelegd dé Haarlemmermeer werd, werden een stoomge maal en een plaatsje naar hem genoemd. Zie ook: www.museumdecruquius.nl. Afb. 5. Pantograaf van Techniek Museum Delft (foto TMD) Bij de tentoonstelling is met 'Stripdagen Haarlem' een strip ontwikkeld over Cruquius. De tekenaar kon zich uitleven: een oude prent mankeert! Afb. 4. Proportieliniaal van Techniek Museum Delft (foto TMD) I 56

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 22