Varia: 'flater' van Frits van Oostrom Varia: Hollandse Cirkels in de USA Afscheid Jan van Eek De webstek www.stemmenopschrift.nl flankeert Stemmen op schrift. Geschiedenis van de Nederlandse literatuur van het begin tot 1300. Het is het nieuwe boek van Frits van Oostrom, KNAW-president en universitair hoogleraar te Utrecht, verschenen op 23 februari 2006. Onder andere bericht de site over actualiteiten rondom het boek, en draagt achtergronden, aanvullingen en amendementen aan. In een rubriek noteert Frits van Oostrom inhoudelijke correcties, aanvullingen en (te) late gedachten die zijn opgekomen na de voltooiing van Stemmen op schrift. Eén daarvan: DE SPREKENDE LANDMETER 9-3-2006 Op p. 465 vermeldt Stemmen op schrift dat de vader van flamingant Jan Frans Willems als landmeter was ontslagen omdat hij onvol doende Frans kende, terwijl de betreffende functie "toch niet uitgesproken retorisch" was. Landmeter-in-ruste Kees Hagen uit Reeuwijk wees mij erop dat deze guitig bedoelde kantte kening een flater inhoudt. "De landmeter in de tijd van de vader van Willems moest zich op de hoogte stellen van de juiste eigendomsverhou ding alvorens zijn technisch werk als landmeter te kunnen uitvoeren. Veel eigenaren zullen uitsluitend Frans hebben gesproken. Als je die taal onvoldoende beheerste, kwam er van een juiste vaststelling van de grenzen niet veel terecht." Oftewel: ook de negentiende eeuw verdient zorgvuldige historisering voordat men er in de eenentwintigste iets over aanneemt! "Dou published an account of this instrument in Dutch in 1612, and the form became popular with surveyors in the Netherlands. The name Holland Circle was coined in the 19th century. The Holland Circle is similar to but easily distinguis hable from the common theodolite." Dat zegt de webstek van het National Museum of American History over de Hollandse Cirkel. Men bezit exemplaren van "Jacobus de Steur Fecit Leyde" en "Jacob Secoes Anno 1622" (afgebeeld). Zie ameri- canhistory2.si.edu/collections/surveying. Vrijdag 7 april 2006 werd in restaurant 'Oortjeshekken' in Ooij passend afscheid genomen van Jan van Eek, sinds 1999 redacteur van De Hollandse Cirkel. Suggesties voor zijn opvolging blijven welkom! 58

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 24