Sextant op Winkel van Sinkel Varia: inhoud Caert-Thresoor Aan de Oudegracht te Utrecht opende Anton Sinkel in 1839 de Winkel van Sinkel, ontworpen door de Rotterdamse stadsar chitect Pieter Adams. Op een van zijn inkoopreizen zag Sinkel in Engeland kariatiden, vrouwen beelden als schoor- zuilen. Voor zijn Utrechtse filiaal liet hij ook van die vrouwenfiguren overkomen. Boven het avant- corps - het voor de gevel oprijzend deel - prijken daarboven vier niet-dragende beelden van ijzer, voorstellende de koophandel, de voorzichtigheid, de hoop en de zeevaart'. De zogenoemde 'Britse hoeren' waren zo zwaar dat bij de ontscheping in 1837 de eeuwenoude stadskraan voor het stadhuis brak en met een beeld te water raakte.2 Het beeld, de zeevaart symboliserend, heeft in de hand een vergulde sextant, een instrument met een graadboog die eenzesde deel van een horizon beslaat, en met spiegels waarmee men, gebruik makend van de terugkaatsing van licht, hoeken meet. Uitgave 2006-1 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: "De Hottinger-kaarten" door Herman J. Versfeit "De 18de eeuwse manuscriptkaart van Overijssel door Samuël Kupfer" door Ab Goutbeek "Kartografie of Cartografie?" door Peter van der Krogt "De Schoolkaart van Insulinde van R. Schuiling: Een overzicht van de Indische cartografie in 1898 op vijf m2" door Lowie Brink Informatie: www.maphist.nl/ct. 59 Adri den Boer 1. A. van Hulzen, Utrecht. De Oude Gracht II, Amersfoort 1991, p. 19/20. 2. A.M. ten Cate. In de Winkel van Sinkel is alles te koop, in: Heemschut 2004-1p. 22-25.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 25