Expositie "Von Gauss bis Galileo" Varia: nogmaals kwadrant van Snellius Donateursdag 2006 Tot 8 augustus 2006 is er in het Hamalandmuseum, Butenwall 4 in Vreden (D) - maar 10 km voorbij Groenlo - een tentoon stelling onder de titel "Von Gauss bis Galileo Onderwerp is de ontwikkeling van het Kadaster in Westmünsterland van 1821 tot heden. Geëxposeerd zijn onder andere genera ties meetinstrumenten en kaarten. Parallel aan de tentoonstelling verschijnt in een reeks van de Heimatverein Vreden een boek over de geschiedenis van het kadaster daar. Op 11 juni was een optreden gepland van de Duitse landmeet kundige re-enactor Ingenieurgeograph. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10-17 uur. Naar: www.kreis-borken.de/kreisverwaltung/ xhamalandmuseum en www.ingenieurgeograph.de. "Bovendien bezat Snellius een kwadrant, met een straal van 2,1 meter, dat waarschijnlijk door Blaeu is gemaakt. Dit kwadrant (het enige dat bewaard is gebleven) is een historisch waardevol instrument, waar door de eeuwen heen veel belangstelling voor is geweest. Zo hebben de instru mentmakers van de Leidse Sterrewacht er in 1964 een zeer getrouwe kopie van gemaakt voor een museum in Washington. Het blijkt ook uit het volgende. In 1930 was in Leiden het Museum Boerhaave voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde geopend. De eerste directeur van dit museum, dr. C.A. Crommelin, ging uiteraard overal zoeken naar aanwinsten. Zo kwam hij ook op de Sterrewacht en samen met de directeur, prof. W. de Sitter, bekeek hij alles. De assistent, die als hulpje mee moest, verbaasde zich over de gulheid van De Sitter. Lenzen die aan Huygens konden worden toegeschreven gingen bijvoorbeeld zo maar naar het museum. Crommelin was zeer bescheiden, hij vroeg niets, hij keek alleen maar. In de hal stonden zij een ogenblikje bij het kwadrant, toen De Sitter zeer fel zei: 'Dat kwadrant van Snellius, dat krijg je nooit, Crommelin.' De Sitter, die zelf zeer werkzaam was geweest op het terrein van vorm en grootte van de aarde, had grote bewondering voor zijn illustere voorganger. In 1978 is het kwadrant in bruikleen gegeven aan het museum." Willem Bijleveld (red.), De Leidse Sterrewacht, Zwolle 1983, p. 10/12 Donderdag 26 oktober 2006 is de Donateurs dag van de stichting gepland bij het KNMI in De Bilt met als gastheer de geodeet dr.ir. F.J.J. Brouwer. Nader bericht volgt. o()

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 26