Voor u gelezen 2 iv Jan van Eek, Historische atlas van Ooijpolder Duffelt, een rivierengebied in woord en beeld, SUN Amsterdam 2005, ISBN 9058751579, 80p., €29,50 Al sedert de plannen voor "De Gelderse Poort" in het nieuws kwamen hadden mijn vrouw en ik bijzondere belangstelling voor dit gebied, wat leidde tot verscheidene bezoeken aan de Millingerwaard, Duffelt en de Ooijpolder. Mijn belangstelling werd nog groter nadat ik kennis had gemaakt met Jan van Eek en zijn historisch-cartografische publicaties over zijn geliefde geboortestreek. Wij waren daarom echt blij toen de post ons de Historische atlas van Ooijpolder Duffelt bracht. Deze atlas toont aan wat een in vele opzichten uiterst interessant gebied dit is; politiek, water staatkundig, maar ook sociologisch: de wisse lende nationaliteiten na grensverleggingen. Daarbij komt ook het belang voor de natuur. Het is niet makkelijk al deze aspecten een plaats te geven in één band, zodat er een prettig leesbaar boek ontstaat. Dat is Jan van Eek bijzonder goed gelukt. De hoofdstukken zijn: Historisch-fysische geografie; Waterstaatkundige inrichting; Boeren, heren en heerlijkheden; De negentiende eeuw; De twintigste eeuw; Natuurgebied. Het is een belangrijk stuk regionale geschie denis, maar het belang ervan overstijgt de regio, het is tevens nationale geschiedenis. De atlas bevat talloze kaartfragmenten en foto's. Alles is duidelijk met grote zorg en kennis van zaken bijeengegaard. Kortom, een lust voor het oog en ik ben er zeker van dat lezers die het gebied in het geheel niet kennen er belang in zullen gaan stellen. Proficiat, Jan! Daniel Kehlmann, Het meten van de wereld (Die Vermessung der Welt., vertaald door Jack Vogelaar), Amsterdam Querido 2006, 289 p., €19,95, ISBN 9021470306 Nadat ik Guedj: La mesure du monde en Alder: The Measure of all Things gelezen had reageerde ik enthousiast op de aankondiging van deze titel. Ik dacht dat er, na een Franse en een Ameriaanse visie nu een Duitse te lezen viel. Dat viel tegen. Deze roman wordt door literatuurwetenschap pers zeer hoog geprezen en het is ook mijn mening dat Kehlmann een goede of zelfs een zeer goede schrijver is. Ik heb maar één aanmerking: waarom nam hij niet de moeite zich een heel klein beetje op de hoogte te stellen over het vakgebied van ten minste één van de hoofdpersonen van zijn roman? Zijn onkunde over met name de weten schap die door Friedrich GauB beoefend werd, zal, vrees ik, iedere ontwikkelde leek opvallen. Henk Zorn Ronald de Graaf, Oorlog mijn arme schapen. Een andere kijk op de tachtigjarige oorlog 1565-1648, Van Wijnen Franeker 2004, ISBN 90 5194 272 9, 686p., 69,50 Van dit prachtige boek past in dit blad alleen het signaleren van een klein fragment van p. 110 over wapentechnologie. Na het verwijzen naar het werk uit 1588 van Niccolo Tartaglia, Three bookes of colloquies concerning the Arte of Shooting, volgt: "Het was deze uit Verona afkomstige Tartaglia, de Hakkelaar, die met zijn reeds in 1546 verschenen 'La nova scientia' een wetenschappelijke benadering van de ballistiek in gang zette. In ruim 50 jaar werd het assortiment 'novum instrumentum geome- tricum' flink uitgebreid. Er waren sectoren met per geschutsoort en kaliber de juiste hoeveel heid kruit. Daarnaast krompassers, peilstok ken, ijkmaten, gradenbogen, kwadranten, waterpassen, zonnewijzers, uitklapbare hoogtemeters en astrolabia, theodolieten en triangulatie-instrumenten. Het is geen wonder HiMortKhcMUivui ^Ooijpolder J P Duffelt mm 63

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 29