Landmeten antiquarisch gewild dat de impact van het geschut kwalitatief toenam." De bijbehorende voetnoot verwijst naar Jim Bennet en Stephen Johnson, The Geometry of War 1500-1750 (tentoonstellings catalogus Museum of the History of Science, Oxford 1996). De hoofdlijn van dit betoog zal zeker juist zijn, maar het gebruik van de term 'theodoliet' lijkt voor de tijd van de Opstand wat vroeg. Dat in de titel de tachtigjarige oorlog in 1565 begint is trouwens geen zetfout, maar wordt beredeneerd! Adri den Boer De Nederlandse markt kent vraag naar antiquarische landmeetkundeboeken. Die vraag is zeker niet alleen van mensen met een landmeetkundige oplei ding. Er is ook aardig wat aanbod. Het is een prachtvak. Was volgens Ferjan Ormeling de 'Proeve eener Algemeene Kartografievan H. Zondervan uit 1898 het oudste cartografisch leerboek ter wereld, Nederlandse landmeet kundeboeken zijn er al vanaf 1600 (Dou en Sems). Een manier om achter het actuele antiquarische aanbod te komen is naast of in plaats van winkelen het raadplegen van boekwinkeltjes.nl op internet (met miljoenen boeken van duizenden aanbieders en door de markt geharmoniseerde vraagprijzen). Zoeken op 'landmeter' in de titel levert goedkope laat 20e-eeuwse levensbe schrijvingen op van vakgenoten als Mattheüs van Nispen (1628-1717), Hendrik Verhees 1744- 1813), Jan Switzer (1739-1791) en Lambertus Grevijlink (1735-1815). Admissies als landmeter in Nederland voor 1811van Muller en Zandvliet uit 1987 doet al 43. Voor 'De Landmetervan Pouls uit 1997 wordt reeds 60 gevraagd, terwijl de HTW van 1956 nog geen 20 haalt.Ook edities van leerboeken van Zwiers, Hof, De Vos, Muller Scheffer en Schermerhorn Van Steenis kunnen niet aan Pouls tippen en zijn voor een paar euro te koop.(Om dat te weten te komen moest natuurlijk op 'landmeten' worden gezocht en - ook informatief - dat leverde de laatste maanden meestal een 50 titels op.) Het aanbod van genoemde leerboeken is groot, maar ook 'Landmeten en waterpassenvan Schols van de KMA bleef goed bewaard, al wordt daarvoor nog wel enkele tientallen euro's gevraagd. Opvallend genoeg is er van alles, bijvoorbeeld ook een in 1943 uitgegeven vijfde druk van het 'Beknopt leerboek voor het landmeten en waterpassen in Ned.Indië' van G.E. Hoedt 45 en bij een ander 10). Kom je jaargangen van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde nog voor aardige (vraag)prijsjes tegen, Geodesia mankeerde de laatste maanden nog geheel. De recente topper qua ouderdom en prijs? J. Morgenster, 'Werkdadige meetkonst, tonende Maai en beknopt, hoe dat al 't gene een Ingenieur en Landmeter te meten voorvallen kan, wiskonstig en met en zonder Hoekmeting, door de minste moeite gemeten word.'in 1744 door Ferwerda met gravures uitgegeven. Het stond pas te koop voor 1325 bij antiquariaat Theo de Boer in Zandpol en is vast nog niet weg bij het verschijnen van dit nummer. Het schrijven van een column als deze kan onbedoelde effecten hebben. Wie al dan niet met pijn in het hart genoodzaakt is tot 'ruimen' kan natuurlijk ook gewoon iets aanbieden in dit tijdschrift. Het liefst na het doorgeven van een leuke bloemlezing er uit! Adri den Boer 64

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 30