De AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant die het als een aanwinst voor hun boekenkast zagen. Dit laatste moge blijken uit het gegeven dat vooral de duurdere uitgave (er was een goedkope en een luxe versie verkrijgbaar) de meeste belangstelling kreeg. In welke categorie de landmeters waren ingedeeld blijkt niet. Hoewel Puyts werk Grondbeginselen der meet kunde wellicht passend zou zijn in deze ambachtelijke serie, is van enige weergave daarvan niets gebleken. Het boek van Puyt is ook al in 1786 voor de tweede keer uitgegeven en dus eigenlijk te vroeg voor deze serie. Dat geldt trouwens ook voor andere studie werken, zoals "de beginselen der natuurkunde", en werken over geneeskunde en historie. Slot Ter bescherming van het veelgebruikte studie boek heeft de familie Steketee dit historisch werk zorgvuldig opgeborgen in een daartoe special geconstrueerd opbergkistje (Afb. 8); in ieder geval een hoopvolle waarborg dat dit stukje landmeterhistorie nog lang voor het na geslacht bewaard zal blijven. Afb. 8. Het boek van Ferdinandusse met de zelfgemaakte opbergdoos De AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant is een Engels R.A.F.-vliegtuignavigatie- instrument met kunstmatige horizon, uit de jaren voor en tijdens de tweede wereldoorlog. Alhoewel geen sextant in de letterlijke betekenis (het fysieke cirkelsegment ontbreekt), is de functie gelijk en onder deze naam als zodanig goed te klassificeren. De Mark IX werkt met alleen de kunstmatige horizon en is niet ingericht voor metingen op de werkelijke kim, in tegenstelling tot duikbootsextanten. De grote beweegbare spiegel, de vaste kleine spiegel (vergelijk de voor de helft verzilverde kimspiegel van de scheepssextant) en het oculair hebben identieke posities als bij de klassieke sextant, zodat ook hier de hoekverdraaiïng van de grote spiegel de helft van de gemeten hoek tussen horizon en zon of ster bedraagt. De grote spiegel echter zit niet op een alhidade die traploos over een cirkelsegment draait, maar wordt mechanisch in stappen van 10° vast- geklikt, tussen 10° onder het horizontaalvlak en 80° richting zenith. De extra lange grote spiegel staat dan ook een beeldopening van 10° toe, en optische objectvergroting vindt niet plaats. Dit maakt het in beeld krijgen van het gewenste hemellichaam sneller en eenvoudiger, de meting zelf niet nauwkeuriger. In één en elk van de 10 vastgeklikte posities kan de grote spiegel maximaal 4° 30' 9° elevatiehoek) door gedraaid worden met een stelwiel aan het (rechter)handvat. Die extra verdraaiing wordt getoond op graden- en minutentrommels (zonder nonius) door openingen in de behuizing van de sextant. Indien het hemellichaam zich in een ongunstige positie binnen het raam van 10° bevindt, kan de kleine (kim)spiegel éénmalig 2,5° geklapt worden, waardoor de beeldopening naar hemel- object met 5° verschuift. Tegelijkertijd wordt een halve blindering van de afleestrommel verschoven en wordt de schaalverdeling met 5° hoger getoond. Lo Nienhuis 78

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 16