knop naast het oculair, de teller springt weer op nul. Het gebruik van de Mark IX vereist van de navigator een zeker gevoel van tijd (de meet- intervallen moeten zo goed mogelijk gelijk zijn) en het onderbreken van de serie na de eerste meting teneinde de daarbij horende aflezingen en tijd te noteren is ook een nadeel. Een alternatieve aanpak is natuurlijk om de spiegel in de looprichting van het hemel lichaam enige minuten door te draaien, alle aflezingen te noteren en vervolgens het hemel lichaam in de bel te laten lopen, waarna een stopwatch wordt gestart. In 1942 werd een verbeterde versie in gebruik genomen, de Mark IXA (Automatic). De middelingstrommels werden vervangen door een aan de voorzijde van de sextant gemonteerd wind- en telwerk, waarmee na de start (eerste meting) over exact twee tijdminuten een totaal aantal van 60 metingen en trommelstanden werd gemiddeld. De gemiddelde meting werd nauwkeuriger en de aflezing gemakkelijker, want na het stoppen van het windwerk kon de gemiddelde waarde (die moest worden opgeteld bij de 10°-stappen-indicator van de grote spiegel) direct worden afgelezen. En voor de gemiddelde tijd in GMT hoefde slechts één minuut te worden afgetroken van de eindtijd. (R.A.F. Navigation-Instruments Manual, Air Publication 1743 - Volume I, Section 6, Chapter 5, Mk. IXA) Nummerverklaring bij de afbeeldingen: 1 Linker handvat met compartiment voor 3-Volt batterij 2 Rechter handvat met aan binnenzijde lampje voor afleesverlichting 3 Daglicht invoer t.b.v. bubble (doosniveau) 4 Grote spiegel 5 Trekker t.b.v. metingenteller en zicht- blokkeren na zesde meting 6 Keuzewiel en indicator gekleurde zonne glazen 7 Zelfcentrerende lichtschakelaar (naar body toe bubble, van body af aflezen) 8 Instelwiel bubble-grootte (membraan) 9 Lamphouder voor bubble-verlichting 10 Oculair (met voor de foto verwijderde rubber schaduwkap) 11 Nulstelling middelings(graden en minuten) trommels 12 Resetknop trekker en ontgrendel ing ge blokkeerde zichtlijn 13 10°-(klik)stappenstand grote spiegel 14 5°-zichtbeeldverschuiving d.m.v. geklapte kleine spiegel 15 Metingenteller (0 - 6), shots 16 Fijnafsteller grote spiegel (0 - 9°) 17 Trommelaflezing minuten fijnafstelling grote spiegel 18 Trommelaflezing graden fijnafstelling grote spiegel 19 Middelingstrommelaflezingen 20 Lamphouder afleesverlichting 21 Notitie (ivorine) plaatje voor target, start, finish, altitude 22 Verlichtingsregelaar voor bubble, draai schijf met openingen 23 Kleine spiegel 24 Bubble, doosniveau met in grootte regel bare bel 25 Onverzilverde spiegel, voor bubble-image in oculair 26 Collimatiespiegel 27 Blinde plaat (in neerpositie) 28 Gekleurde zonneglazen (in neerpositie) Afh. 1. Langsdoorsnede Mark IX met hoofd onderdelen 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 18