Historisch nieuws: NAP-peilmerksteen herplaatst p :Hr' - v:;-". •I- c:'.-Öt X Met het afsluiten van de fusiegolf van water schappen komt er ook een einde aan 'leuke dingen' rond opheffingsbesluiten. Op 29 juni 2006 werd te Hendrik-Ido-Ambacht nog een nieuw monument onthuld met twee herplaatste oude stenen uit de Oostendamse sluis. Dat gebeurde door de dijkgraaf van het waterschap Hollandse Delta, J. Geluk, en de burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht, H.H. Jonker. (Hoewel de sluis op de grens met Ridderkerk lag en het monument er tegenaan, kreeg dat geen aandacht.) Vanuit het Historisch Genoot schap Hendrik-Ido-Ambacht werd door een als omroeper verklede man een historiserende akte voorgelezen. Het pronkstuk, dat echt werd onthuld, was een luxe wapensteen van de Zwijndrechtse Waard uit 1636. Na demping van de sluis in 1949 werd de steen in 1963 in het waterschapshuis te Barendrecht ingemet seld. Daarna belandde een peilmerksteen van Rijkswaterstaat, blootgekomen bij de recon structie van de haven medio 1994, op een kast in dat waterschapshuis. Eind 2004 besloot het college van dijkgraaf en heemraden van het (voormalig) waterschap IJsselmonde om de beide stenen ter gelegenheid van de fusie met vier andere schappen tot het waterschap Afb. I. Onthulling wapensteen Zwijndrechtse Waard met links het informatiebord en rechts de peilmerksteen (foto 's auteur) 82 Afb. 2. Rijkspeilmerksteen uit de Oostendamsesluis Hollandse Delta weer op hun oorspronkelijke plaats terug te plaatsen aan de Havenkade te Hendrik-Ido-Ambacht. Daartoe werd een fraai bakstenen bouwwerk opgericht. Naast de beide stenen bevat dat een stalen informatieplaat, gedateerd 2004, en met over de Rijks peilmerksteen de tekstregel: "Bij de sloop werkzaamheden voor de reconstructie van dit haventerrein komt de steen, die het N.A.P markeert, bloot." De hardstenen Rijkspeil merksteen is van het standaardmodel (36x24 cm) met een horizontale groef en hier de ingehakte tekst "3.722 M NAP Zoals bekend is werd na de le Nauwkeurigheids waterpassing (1875-1885) op 1 januari 1891 de benaming Normaal Amsterdams Peil ingevoerd. Geconcludeerd moet dus worden dat de Rijkspeilmerksteen van na die datum is. Het persbericht van het waterschap Hollandse Delta te Dordrecht, voorafgaand aan de ont hulling, had als kop 'Waterschap plaatst 17e eeuwse stenen terug in Hendrik-Ido-Ambacht' Dat leidde bijvoorbeeld in het OV-blaadje Metro van 27 juni 2006 tot de passage: "Het gaat om een 17e eeuwse wapensteen en een nog oudere NAP-peilsteen. Op de wapensteen staan de wapens van instellingen en mensen die zich in de 17e eeuw bezighielden met waterbeheer. De andere gaf het Nieuw Amsterdams Peil aan en is waarschijnlijk ouder."

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 20