Is in het land der Drievoeters Viervoet koning? Harrie Luijten Is in het land der Drievoeters Viervoet koning? Deze vraag heb ik mij gesteld ten aanzien van een waterpasinstrument uit mijn (bescheiden) collectie oude instrumenten, een instrument dat is uitgerust met vier in plaats van met drie voetschroeven. De lezer kan zich voorstellen dat het opstellen van dit instrument een bijzondere handigheid vereist. Van een tafel met vier poten moetje maar hopen dat hij niet wiebelt. Beschrijving van het instrument Het gaat hierbij om een waterpasinstrument van de firma Ahrend met een kijker met rechtstaand beeld. Een buisniveau is bevestigd aan de kijker buis. Het is geen reversieniveau. De kijker kan uit de tappen worden genomen, omgelegd en om de lengteas worden gedraaid. Een helling- schroef ontbreekt. De vier voetschroeven staan los op een bodemplaat, die op het statief kan worden geschroefd. Het gezichtsvelddiafragma bevat een horizontale en een verticale kruis draad. De afstandsdraden ontbreken. Het instrument heeft een randverdeling met sexagesimale verdeling, een noniusaflezing van 5' en een boussole met een verdeling die in graden nauwkeurig kan worden afgelezen. De firma Ahrend stuurde mij een afdruk van een prijscourant toe uit 1926 met een afbeelding en een beschrijving van het instrument. De datum van fabricage ontbreekt. Deze beschrijving (spelling De Vries en te Winkel) luidt als volgt: "No. 6531 Ahrend 's waterpasinstmment met draaibaren en omlegbaren terrestrische kijker, verdeelden cirkel en boussole. De kijker heeft een brandpuntsafstand van 31 cm., een objectief opening van 30 mm. en een 25-voudige ver grooting. De cm. verdeling der baken is tot op 200 meter nauwkeurig en gemakkelijk af te lezen. Justeerbare en verdeelde libel onder den kijker. De kijker is voorzien van hardbronzen ringen welke in de justeerbare vorken rusten en waarin hij om zijn lengteas 180°gedraaid alsook omgelegd kan worden. Het oculair is voorzien van afneembaren ebonieten oculair dop, deze dient om te voorkomen dat het oog te dicht bij het oculair komt en het glas daardoor beslaat. Bovendien verleent hij aan het oog eenigen steun en belet het indringen van hinderlijk zijlicht. Deze inrichting verlicht het steeds zoo ver moeiende waarnemen door instrumentkijkers zeer. Uitdraaiend objectief waardoor onveran derlijkheid der richtlijn (lees vizierlijn) en groote stofdichtheid is verkregen, bovendien is het objectief justeerbaar (centreerbaar). De kijker is voorzien van centrisch werkende klemschroef en micrometerwerk voor de zuivere horizontale instelling. De waterpasstelling geschiedt door middel van 4 stelschroeven. De horizontale cirkel heeft een middellijn van 9 cm. en is op zilver in verdeeld. Met den nonius zijn 5 'af te lezen. De hoogkantige boussolenaald is 7/ cm. lang en speelt met de Fig. 1. Ahrend No 6531 (foto 's auteur) Fig. 2. Hetzelfde instrument van de andere zijde 88

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 26