Varia: 'Stralen des boogs' 1) skyhawks met de groene Textronix-schermen (met een voor die tijd ontzettend trage beeld- opbouw) van de firma Intergraph (of M&S Computing, zoals het toen heette) zijn verdwenen; aanschafprijs toen meer dan drie ton guldens per stuk. Later kwamen de VAX- Het Spoorwegmuseum te Utrecht bezit twee borden van - volgens mij - tangentpunten in de baangeometrie. Beide noemen als straal 1500 meter. Eén vermeldt een ontwikkelde lengte van 4850 meter, de andere een ontwikkelde lengte van 4650 meter. Dat betreft dus vrij uitzonderlijke bogen, namelijk van 185,26 graden wending en van 177,62 graden wending. (De tekst is in deze museale herplaatsing evenmin geldig als die van een hoogte op een herplaatste peilmerksteen.) Informatie bij het Afb. 1. Beide borden in een voormalige opstel ling in het museum (foto Adri den Boer) minicomputers en al snel daarna de Unix- werkstations en de pc's. De komst van de op pc's gebaseerde werkstations, aanschafprijs ca 50.000 gulden, maakte de automatisering van de 1:10.000 haalbaar. Ook deze apparaten zijn helaas inmiddels verdwenen." Afb. 2. Bord in de museale opstelling anno 2006 (foto Arjan den Boer) museum leerde dat men ook daar nog vragen heeft. "Waar kunnen deze op het Nederlandse spoorwegnet hebben gelegen? Dergelijke bogen vindt men op diverse haventerreinen waar spoorbanen rond een bassin gaan, echter is in die gevallen de straal veel kleiner dan 1500 meter. Het 'regt gedeelte' werpt op zich reeds vragen op. Waarschijnlijk zijn er in de loop der tijd komma's of punten uit de getallen verloren gegaan, want de aankondiging van een boog over meer dan 141^ kilometer lijkt wat over dreven. Bij elkaar is dit genoeg reden om verder op de zaak in te gaan en dat zal ik ook naar vermogen doen", aldus Cisca Simons, conservatrice techniek van Het Spoorweg museum. Deze tussentijdse publicatie met foto's dient vooral om tips van lezers uit te lokken! Zou De Hollandse Cirkel zelfs het museum van dienst kunnen zijn? Adri den Boer «11

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 29