Opening nieuw pand Dienst der Hydrografie 21 juni is recentelijk door de Verenigde Naties uitgeroepen tot Wereld-Hydrografiedag. Op de eerste maal dat deze dag werd 'gevierd', 21 juni 2006, werd in aanwezigheid van vele ge nodigden de nieuwe huisvesting van de Dienst der Hydrografie officieel geopend door de Commandant der Zeestrijdkrachten Vice- Admiraal J.M. Kelder. Verhuisplannen waren er de laatste 25 jaar wel vaker geweest, maar uiteindelijk ketsten die steeds weer af. Dat de verhuizing nu wel plaats vond, heeft voor een groot deel te maken met het vrij komen van veel kantoorruimte op het kazemeterrein als gevolg van het inkrimpen van militaire staven in Den Haag. Het vertrek uit de representatieve, knusse, historische, maar afgelegen dubbele villa aan de Badhuisweg te Scheveningen naar het aanzienlijk modernere kantoorgebouw in een beter te beveiligen omgeving heeft daar naast zonder twijfel diverse logistieke voor delen. Het adres? Frederikkazerne gebouw 32, Van der Burchlaan 312597 PC Den Haag. Opening met oproep ENC De admiraal opende officieel de nieuwe locatie door op een beeldscherm een recente ENC (Electronic Nautical Chart) op te roepen. In zijn toespraak verwees hij naar de rijke geschiedenis van de Dienst der Hydrografie; 132 jaar, waarvan het Bureau-Hydrografie de laatste 82 jaar aan de Badhuisweg stond. Alleen tijdens de 2e Wereldoorlog werd het pand tijdelijk verlaten. Tot de jaren '60 van de vorige eeuw concen treerde zich veel van het werk in toenmalig Indonesië en Nieuw-Guinea. De Dienst der Hydrografie is vooral bekend als producent van de Nederlandse zeekaarten en aanvullende publicaties. Maar spreker benadrukte ook het steeds belangrijker worden van de militaire 'expeditionaire taken' van de Dienst, als onderdeel van de Koninklijke Marine. Als voorbeeld noemde hij de recente hydrografische opnames bij Eritrea door Hr.Ms. Afb. 1. Vignet Hydrografisch Bureau Rotterdam. {Hr.Ms. Rotterdam is weliswaar een Amfibisch Transportschip, maar voor de missie in Eritrea werd een hydrografisch team aan boord geplaatst dat m.b.v. een hydrografische sloep ter plekke waardevolle opnemingen kon verrichten en meteen gebruiken.) Ten slotte gaf de admiraal aan, dat het vertrek van de Badhuisweg en de intrek in het nieuwe gebouw op de Frederikkazerne voor de organi satie en het personeel een nieuw tijdperk inluiden. Hij doelde daarmee op 'een schone lei' in de zin dat vele oude materialen en documentatie nog eens zeer kritisch zijn doorgenomen en veelal achtergelaten en dat de productie meer en meer langs digitale weg tot stand komt. Dat leidt noodzakelijkerwijs tot verschuivingen in organisatie, werkwijze en apparatuur. In dit nieuwe gebouw is daarop duidelijk geanticipeerd. Joh. G. Ferwerda 1 Voormalig medewerker Dienst der Hydrografie 92

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 30