Varia: kaart van Slot Zuylen van Comelis van Suchtelen In de achttiende eeuw was er een familie Van Suchtelen van niet-geadmitteerde (militaire) landmeters en cartografen. In De Landmeter van Pouls komt alleen Rochus van Suchtelen voor, maar dat werk is ook geen naamlijst van landmeters. Lijstjes van bewaard gebleven kaarten van Cornelis, Rochus, Jan Peter en Jacob Hendrik van Suchtelen werden ooit in Geodesia gepubliceerd.' Het daarin genoemde lijstje van drie kaarten van Cornelis van Suchtelen (De Bilt 1712-Breda 1768) kan nog worden aangevuld met de "Kaarte van 't Huys te Suylen met deszelfs cingels Het 'Repertorium van Nederlandse kaartmakers 1500-1900' van Marijke Donkersloot-de Vrij op de webstek www.maphist.nl noemt van Cornelis vijf kaarten, maar evenmin als het genoemde artikel de manuscriptkaart van Slot Zuylen. De ingelijste kaart bevindt zich in Museum Slot Zuylen te Oud-Zuilen in de Zuylenkamer, vóór de museale bestemming de werkkamer van baron F.C.C. van Tuyll van Serooskerke. De kaart kent naast de titel een summiere beschrifting: onder in een lege cartouche bij een schaalstok de tekst Scale van tien Stichtze Roede, rechts onder Gemeeten en gekaarteert Door C: V: Suchtelen 1742 (Cornelis was juist sinds 28 november 1741 militair ingenieur.) Rechts op de kaart prijkt de rivier naam De Vecht, waarbij een pijl de stroomrichting aangeeft. De kaart kent geen windroos of noordpijl en is SLOT ZIJTUIN gericht op het zuidoosten. Van dit cartografisch object liet het museum in 1995 door Art Unlimited uit Amsterdam een gekleurde ansichtkaart uitgeven en de kaart is intussen ook te zien op www.slotzuylen.com onder Tuin Park. Een 250 jaar na een vrij eenvoudige detailmeting en kartering kan dat dus voorkomen met landmeetkundig werk! Op de webstek wordt de kaartmaker J.H. van Suchtelen genoemd; achterop de ansichtkaart heet hij intussen wel J.H. van Sluchtelen... Afgezien van een spelfout in de achternaam zijn dit de voorletters van broer Jacob Hendrik, stadsbouw meester van Nijmegen en de enige uit de familie die het Repertorium van Teeling haalde, onder nummer 141: 'Van Suchtelen, J.H., landmeter'.2 De kaart zelf is duidelijk: C: V: Suchtelen. Adri den Boer 1 N. van Suchtelen, Kartografen uit de familie Van Suchtelen in de achttiende eeuw, in: Geodesia 1984-7/8, p. 256-259 2 P.S. Teeling, Repertorium van Nederlandse Landmeters, 14e tot 18e eeuw, deel II, Apeldoorn z.j. (1981), p. 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 33