Voor u gelezen ROTTERDAM N.N., Opleiding tot vestingbouwer. Het eerste ingenieurs-onderwijs in Nederland, in: Delft Integraal 2006-1, p. 24-27 Dt is een beknopte, maar toch gedegen samen vatting van de militaire ingenieurs opleidingen) vanaf de start in 1600 van de 'Duytsche Mathematicque' in Leiden tot de oprichting van de KMA in Breda in 1828. Ingenieursopleidingen waren vroeger militair gericht, hierbij speelde de vestingbouw een belangrijke rol. Behalve in Leiden werd er later ook in Franeker en aan andere hogescholen en athenea met wisselend succes onderwijs gegeven. Eerst vanaf omstreeks 1750 kwamen er schooltjes binnen het militaire apparaat. Officiële artilleriescholen ontstonden pas in 1789 in Breda, Den Haag en Zutphen. "Daarmee zijn we beland in een militair- politiek roerige tjd, een periode van 1789 tot 1828, waarin het militair onderwijs in ons land na veel zoeken en aftasten, openen en weer sluiten van scholen, vorm kreeg en waarbij de achtereenvolgende overheden en vorsten streefden naar verbetering, uniformering en concentratie van militair onderwijs, los van de krijgsmacht zelf", aldus het artikel. Een belangrijke rol bij de totstandkoming van dit onderwijs heeft Johann Heinrich Voet (1758- 1832) gespeeld. Na de Franse tijd werd in Delft een Artillerie- en Genieschool opgericht. Deze vond onderdak in Oude Delft 95. Delft was om diverse redenen minder geschikt voor militair onderwijs en in 1828 werd de Delftse school verplaatst naar Breda, waar zij als KMA het onderwijs, ook voor waterstaatsingenieurs, voortzette. Het is niet duidelijk wie de schrijver van dit artikel is. Het verscheen in de rubriek OD95, die onder redactie staat van dr.ir. H.K. Makkink, mogelijk is deze de schrijver. P. van de Laar en M. van Jaarsveld, Historische Atlas van Rotterdam, De groei van de stad in beeld. SUN Amsterdam 2004, ISBN 90.5875.144.9, 80p. 29,50 Evenals de andere delen van deze publicatie reeks bestaat het boekwerk uit 35 rijk geïllustreerde hoofdstukken, die in dit geval, zoals de titel zegt, de groei van de stad Rotterdam in beeld brengen. Elk hoofdstuk beslaat twee bladzijden en het hoofdelement bestaat uit afbeeldingen van oude kaarten, foto's en schilderijen. De bijbehorende tekst is daardoor beknopt gebleven en het is bewonde renswaardig dat de auteurs er toch in geslaagd zijn een goed lopend informatief verhaal te schrijven. Belangrijk hierbij zijn de afgebeelde kaarten; bijna alle voor de geschiedenis van Rotterdam belangrijke kaarten zijn opgenomen. De enige bekende kaart die ontbreekt is die van Schoonebeek, Allard en Covens-Mortier van 1689 en later. Verder is het een raadsel waarom hier niet de originele kaart van Van Deventer is afgebeeld, maar een onbekende kopie uit 1891. De lezer krijgt een goede indruk van het ontstaan van de stad en de groei tot de grootste haven van ons land. Voor degene die geïnteres seerd is in de tekenvaardigheden van oud- HI5TORISCHE ATLAS VAN i F De groei oan de stad in beeld I v.lK 2 t 98

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 36