Column: landmeters en het weer De Donateursdag is dit jaar bij de KNMI en dat hangt samen met de functie van de geodeet en DHC-donateur Frits Brouwer daar. Mensen met het tijdschrift Geo-info (2005-9) in de boekenkast kunnen ter introductie het interview met hem door Ad van der Meer en ondergetekende naslaan, getiteld "Er was méér op de wereld dan geodesie!Toen Frits en ik nog in de redactie van Geodesia zaten schreven de mede-redacteuren Hans Vos en Theo Scheele in nummer 1989-5 van dat blad ook al over 'Een dagje... bij het KNMI', ("...soms zijn er raak vlakken met het werk van de landmeter/geodeetBanden van landmeters met het weer waren er dus eerder al en duren ook voort. In het vorige nummer van dit tijdschrift was aandacht voor Cruquius als land- en weermeter en wees Joop Gravesteijn er in het TMD-depot op dat het gaan moffelen van instrumenten de oorzaak van weerveriet in het vak voor honderd procent bij de landmeter legde. Het recente zomer nummer van Geo-info wees ook op een kennelijk al jong vertrouwd zijn met 'technisch weer'. Geciteerd werd uit de publieksbladen Metro en Elsevier dat assistent-landmeter in 2006 het meest favoriete vakantiebaantje was! Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) vernam ik ooit van meetbare criteria terzake: het was onwerkbaar weer als je een shagvloeitje uit de meetauto stak en een regel druppel dat raakte! (Ik weet niet wat de standaardtijd voor zo'n experiment was.) Zodoende ontstond bij de MD-buitendienst soms veel cafébezoek. Als uitvloeisel daarvan kwam er zelfs 'binnen' in Delft een biljartvereniging met de historiserende naam "Mercator". Zelf was ik nooit buitenman, dus ik kende die vereniging vooral van feiten als het afplakken van het naambordje van de biljartkamer op de Delftse Kanaalweg 4 als er een prins of bobo op bezoek kwam. Bij de verhuizing naar de nieuwbouw aan de Derde Werelddreef is dat mooi opgelost: de biljartkamer kwam in een apart 'poortgebouw'. (Over het fenomeen van de naamswisseling bij die verhuizing van MD in AGI volgt meer bij de volgende nieuwe naam.) Maar er is meer! Met de zoekterm 'theodoliet' is op www.maritiemdigitaal.nl tekst over een olieverfschilderij van Evert Jan Ligtelijn (Amsterdam 1893-Laren 1975) van een meteorologische scheepswaarneming aan boord van het s.s. 'Stuyvesant' uit 1934 te vinden (P2857): "De hoofdvoorstelling is een groep van drie figuren bij de railing van het schip. Op de voorgrond rechts zit de gezagvoerder; daarachter staat rechts een man die een oranje weerballon vasthoudt; meer naar links kijkt een derde figuur dooi de kijker van een theodoliet die op het dek staat." Een 'preview' mankeerde en een foto van dit depotobject van het Maritiem Museum in Rotterdam moest speciaal voor De Hollandse Cirkel worden gemaakt. En iets over topgeodeet Vening Meinesz als eerdere KNMI- hoofddirecteur mag Brouwer op 26 oktober vertellen... Adri den Boer 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 38