Van de redactie Inhoud De redactie biedt met genoegen dit nieuwe nummer aan. Doorgegeven kan worden dat Theo Scheele, binnenkort ex-redacteur van Geo-info, intussen kandidaat is voor de ver vulling van de vacature in onze redactie. De diversiteit in dit nummer is groot. Te lezen is onder andere over de grondbeginselen der Meetkunde van Euclides voor de geadmitteerd landmeter in de 18de eeuw en over het meten van getijden in de 19de eeuw. Zelfs van de AM Mark IX bubble sextant kan de lezer dankzij Nienhuis alles te weten komen. Holsbrink start een driedelige serie Landmeten rekenen. Een redactioneel detail: het benutten van het woord Donateursdag heeft voor sommige lezers met een spellingchecker uitleg nodig. In de officiële spelling van 1995 is het al dan niet schrijven van de tussen-s vrijgelaten. In tegen stelling tot de (een?) checker persisteren wij bij Donateursdaglandmetersfamilie, enzovoorts. De webstektip is deze keer museaal: www.vermessungsgeschichte.de. De knop Instrumente levert als eerste in de fotogalerij: Hollandischer Kreis - de Steur, Leiden, um 1655. Graag tot ziens op de Donateursdag, hopelijk met goed weer! Kopij voor het eerstvolgende nummer wordt graag vóór 1 november 2006 tegemoet gezien. Dr.ir. Dolf Waalewijn 1923-2006 prof.ir. H. Zorn 66 Het meten van getijden voor de Nederlandse kust en in Nederlands-Indië in de 19de eeuw J.M. Mohrmann 68 De grondbeginselen der Meetkunde van Euclides voor de geadmitteerd landmeter in de 18de eeuw Theo Scheele 75 De AM (Air Ministry) Mark IX bubble sextant Lo Nienhuis 78 Historisch nieuws: NAP-peilmerk herplaatst 82 Landmeten rekenen 1 Henk Holsbrink 83 Is in het land der Drievoeters Viervoet koning? Harrie Luijten 88 Varia: apparatuur in Emmen Varia: 'Stralen des boogs' (1 Opening nieuw pand Dienst der Hydrografie Joh.G. Ferwerda Donateursdag 2006 Varia: kaart van Slot Zuylen van Cornelis van Suchtelen Historisch nieuws: Kanaalweg 4 Voor u gelezen H.C. Pouls Column: Landmeters en het weer Adri den Boer 90 91 92 94 95 96 98 100 65

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 3