Expositie "De Zijpe in kaart gebracht" Vraag In 1974, na de pensionering van Rienstra, volgde zijn benoeming tot Hoofd van de Meetkundige Dienst in de rang van hoofd ingenieur-directeur. In die hoedanigheid werd hij ambtshalve lid van de Rijkscommissie voor Geodesie en nam hij zitting in diverse bestuurs- en overlegorganen. Zeven jaar later dwong zijn gezondheid hem terug te treden als hoofd van dienst. Dat leidde echter niet tot niets doen. Men kan zeggen dat hij aan een tweede carrière begon: als historicus. Al in 1980 gaf hij blijk van zijn belangstelling voor geschiedenis door lid te worden van de kort daarvoor door de Rijkscommissie ingestelde Werkgroep Geschiedenis der Geodesie, waarvan hij jarenlang voorzitter zou zijn. Het kwam hem daarom goed van pas dat de directeur-generaal van de RWS hem voorstelde zich te verdiepen in de geschiedenis van de Rijkswaterstaat in de Tweede Wereldoorlog. Waalewijn aanvaardde de opdracht en werd overgeplaatst naar de Hoofddirectie in de rang van raadadviseur. Na zijn vervroegde uit treding in 1985 wijdde hij zich geheel aan het maken van een proefschrift, waarop hij in 1990 te Leiden promoveerde. Van zijn proefschrift verscheen een handelseditie met de naam "Achter de bres - De Rijkswaterstaat in oorlogstijd". Dit was een mooie afsluiting van een boeiende loopbaan, hoewel zijn activiteiten voor de Werkgroep Geschiedenis en later voor De Hollandse Cirkel nog doorgingen. Zijn collega's en vele vrienden zullen zich hem herinneren als een zeer kundige, maar uiterst bescheiden en belangstellende vriend voor allen. Onder de titel "De Zijpe in kaart gebracht: cartografie van de Zijpe en omgeving vanaf 1550 heeft het Zijpermuseum te Schagerbrug t/m 27 december 2006 een expositie. Alle bekende kaarten van de Zijpe, vooral uit de periode 1550-1700, worden getoond; als origineel, als facsimilé of op de computer. Zie ook het overzicht van de kaarten van de Zijpe op de webstek www.zijpermuseum.nl. Ook wordt een beeld gegeven van oude en moderne methoden van landmeetkunde en cartografie. Het Techniek Museum Delft stelde bruiklenen beschikbaar. Momenteel ben ik bezig met een historisch onderzoek naar de Boxtelse landmeter/cartograaf Hendrik Verhees 1744-1813). Dat onderzoek moet resulteren in een 'kaartenboek'We hebben al een flink aantal kaarten van Verhees achterhaald, evenals informatie over zijn werkzaamheden in vooral een waterstaatkundige context. Maar op het 'hoe' heb ik nog weinig zicht. (We hebben wel uit de boedelinventaris een overzichtje van instrumenten die hij mogelijk gebruikte.) Ik ben daarom o.m. op zoek naar informatie over Verhees' werkwijze en zijn positie daarin t.o.v. zijn collega-landmeters/cartografen: was Verhees bijv. vernieuwend in zijn werk of was hij juist een der laatsten van de traditionele manier van werken? Alle informatie over Hendrik Verhees is welkom! Dr. Hans Pel, Banier 13, 5282 GD Boxtel, tel.: 0411-610410, e-mail: pelconsultancy@biscon.nl Prof. ir. Henk Zorn 67

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 5