Mogelijk is er ook samenwerking geweest bij de kaart van de Ruigenhilpolder. De kaart van de polder, getekend door Jan Symonsz (afb. 1) toont de bedijking, het hoofdwegennet en de kavelindeling. De markies had een groot aantal kavels verkocht aan inwoners van Zierikzee. Bovendien was de hierboven genoemde Werckendet raad, schepen en baljuw van Zierikzee. Het is daarom begrijpelijk dat deze kaart in Zierikzee was terecht gekomen en daar bewaard is gebleven. In 1968 is deze kaart in bruikleen afgestaan aan het Rijksarchief in Noord-Brabant.8 Op de kaart is een schaal van 200 Steenbergse roeden aangegeven (een Steenbergse roede is ca. 3,72 m). Verder staat er een landmetersverklaring op de kaart, daarin lezen we: "In dese caerte staen gheset op den cleyne voet elck nae syn ghelegentheyt alle houven van de nyeuwen bedyckten polder vanden Ruygen hille ghemeten ende afgesteken Afb. 1. Jan Symonsz - Kavelkaart van de Ruigenhilse Polder, 1564 Afb. 2. Fragment van blad 43 van de topo grafische kaart 1:50.000 met daarop de Ruigenhilse Polder by mij Jan Symonss ghesworen Lantmeter....".9 Vergelijken we deze kaart met de oudste militaire topografische kaart (blad 43) of latere topografische kaarten (afb. 2), dan zien we een bijna perfecte weergave van de dijken en hoofdwegen, maar ook de diepe kreken zijn uitstekend ingemeten. Deze landmeter heeft in 1564 een bewonderenswaardige nauwkeurig heid weten te bereiken, zeker als we het betrekkelijk primitieve instrumentarium uit die tijd in aanmerking nemen. Wat verder opvalt is de rationele indeling in langwerpige blokken. De renaissance-ideeën over ideale indelingen begonnen hier duidelijk invloed te krijgen. Wie verantwoordelijk was voor dit indelingsplan is niet bekend. Baars is van mening dat in die tijd de landmeters in grote lijnen voorgeschreven kregen hoe de polder moest worden ingericht, zodat er weinig ruimte overbleef voor eigen initiatief.10 Op de kaart komen 44 nummers voor met vermelding van oppervlak en namen van eigenaars. Symonsz schrijft hierover in zijn verklaring: "....elcke houve staet gheset met ghetal alsoe die zy cavelynghe ghevallen syn ende de volgerlanden daer an hoorende hebbende tselffe ghetal...". Er zijn vier kavels 17 t/m 20) van 75 gemeten en verder 40 113 Rijksarchief Noord-Brabant, kaartenverzameling inv. nr. 289 9 Transcriptie vriendelijk beschikbaar gesteld door mevr. F. te Ras van het RA N.Br. C. Baars - De oorspronkelijke verkaveling van de polders in het deltagebied. Landbouwkundig Tijdschrift/PT 92 (1980) nr. 12, p. 422

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 15