Afb. 3. Jan Symonsz - Kaart van het dorp Ruigenhil, 1570 vermoedelijk wat vissershuisjes. Vreemd is dat de noordpijl zeer sterk afwijkt van het ware noorden, ongeveer 56 graden. Vermoedelijk heeft de landmeter zich bij het tekenen vergist. Het noordwesten van zijn getekende kompas roos zou in feite het magnetische noorden moeten zijn, dat zou dan overeenkomen met het noorden op zijn kaart uit 1564. De markies Jan van Glymes was een vriend en medestander van Willem van Oranje. In 1566 vertrok hij, samen met de baron van Montigny, namens de ontevreden adel naar Filips II in Spanje om deze in te lichten over de noden van het volk. Hier stierf hij in 1567. Na zijn overlijden werd hij schuldig bevonden aan majesteitsschennis en ontrouw aan de koning en daarom werden zijn goederen geconfis queerd. Montigny werd gevangen gezet en in 1570 in de gevangenis gewurgd. De confiscatie werd later ongedaan gemaakt en Jans erf genaam, Margaretha van Merode, en haar gemaal. Jan van Withem, konden de nagelaten bezittingen aanvaarden. Ondertussen was de opstand tegen het Spaanse gezag een feit geworden. De nieuwe markies koos in 1581 openlijk de zijde van Spanje en probeerde vergeefs Bergen op Zoom in handen van de hertog van Parma te spelen. De Staten- Generaal besloten daarom zijn goederen, waaronder Ruigenhil, aan Willem van Oranje toe te wijzen. Het ontstaan van Willemstad De strijd tegen Spanje kreeg inmiddels in dit gebied een ongunstig verloop. In 1581 was Breda gevallen en in 1583 slaagde de vijand er in Steenbergen te veroveren. Om te voorkomen dat de Spanjaarden Noordwest-Brabant zouden gebruiken voor een aanval op Holland en de scheepvaart naar Zeeland en Bergen op Zoom konden gaan bedreigen, besloot Willem van Oranje om het dorp Ruigenhil om te bouwen tot een vesting. Het basisprogramma hiervoor werd opgesteld door de ingenieur Abraham Andriesz. Uitgaande van het bestaande stratenpatroon werd een regelmatige zeshoek ontworpen, met als middelpunt het snijpunt van de Voorstraat met de loodrecht daarop staande straat voor het kerkhof, de Landpoortstraat. De noordelijke punt van die ontworpen zeshoek viel echter in het water, waardoor er uiteindelijk een vijfhoek overbleef. Na de dood van Willem van Oranje in 1584 werd door prins Maurits de bekende landmeter vestingbouwer Adriaan Anthonisz ingeschakeld om het werk te voltooien. Alleen het binnen werk van de wallen en de land- en waterpoort waren toen klaar. Adriaan Anthonisz 1541 - 1620) was afkomstig uit Alkmaar, op 14 maart 1569 kreeg hij zijn landmetersadmissie. In 1579 werd hij aangesteld tot fortificatiemeester en in 1584 kreeg hij een benoeming tot super intendant van fortificatiën. Het is niet duidelijk in hoeverre Adriaan Anthonisz veranderingen in het ontwerp heeft aangebracht. Een ontwerp van hem voor de omwalling is tot nog toe niet gevonden. Een "Gront caerte van Willems-stadt" van de landmeter Symon Dammass van Dueren, gedateerd 6 januari 1586, laat zien hoe de situatie geworden was (afb. 4).14 We zien dat de vesting naar Willem van Oranje is genoemd. Duidelijk is nog het stratenpatroon van het dorp Ruigenhil te herkennen, evenals vijf bastions van het oorspronkelijke regelmatige zeshoekige ontwerp en verder kleine ver dedigingswerken aan de havenkant. Ook heeft de vesting maar één toegangspoort: de "landt poort 14 Rijksarchief Noord-Brabant, lijst Bracken nr. 877

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 17