Afb. 4. Symon Dammass van Dueren - Plattegrond van "Willems Stadt", 1586 geren vaardigde paus Gregorius XIII Symon Dammass van Dueren was gezworen op 24 februari 1582 de bul "Inter gravissimas landmeter van Schieland. Hij heeft in de periode uit. Daarin werd onder meer bepaald dat in dat 1577-1598 diverse metingen en waterpassingen jaar de dag van 4 oktober gevolgd zou worden voor dit hoogheemraadschap verricht. Ook heeft door 15 oktober. Spanje, Portugal, de Italiaanse hij voor de stad Rotterdam gewerkt, daar is een staten en Polen namen de nieuwe (Grego- kaartboek bewaard gebleven met daarin kaarten riaanse) kalender over. Frankrijk deed dit in van hem uit de jaren 1577-1590.15 Het is een december, andere staten volgden later, zoals na raadsel waarom juist deze landmeter een platte- vijfjaar Hongarije. In protestantse en Oosters- grond van Willemstad heeft gemaakt en niet Jan orthodoxe landen was het verzet tegen deze Symonsz of een van diens zonen. Op de kaart pauselijke bepaling het hevigst. Engeland zien we de gebruikelijke landmetersverklaring. volgde pas in 1753, Roemenië in 1917 en We lezen: "Gront caerte van Willems-stadt" Griekenland in 192316 gheleghen inden ruyghen hil met haer rivier In de Nederlanden wisselde de invoering per ende haven straten grachten vestewercken ende gewest. Uit de woorden 'stilo novovolgt dat catten al sulcx als die in haer platte vorme deze landmeter reeds in 1586 volgens de nieuwe geleghen is. Aldus gedaen deur commissie van stijl, dus de Gregoriaanse kalender, rekende. 16 j. Keuning - Meting en kaartering van Schieland. In: Zuid-Hollandse studiën, Deel II, 1952, p. 127 D. van Doorn e.a. - Gedenkschrift uitgegeven ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van het Hoogheemraadschap van Schieland. Rotterdam 1973 W. van der Gaag - Het kaartboek van Simon Dammass van Dueren, in: Rotterdams Jaarboekje 1931Derde reeks, 10de jaargang, p. 55-60 16 Een tekortkoming van de pauselijke bul was dat er geen wetenschappelijke toelichting werd gegeven, dit verklaart mede het verzet van protestanten en orthodoxen. In 1603 verscheen een gefundeerde wetenschappelijke verklaring, maar toen was het eigenlijk al te laat en hadden de diverse regeringen al een standpunt ingenomen. G. von Hahn - Jahre-Tage-Stunden. Das grosse Buch von Zeit und Kalender. Stuttgart 1984, p. 79 e.v. 116

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 18