Op de kaart staat niet vermeld waarom deze gemaakt is, maar er is wel een mogelijke aanwijzing. Aan de oostkant staan aan weers zijden van de Landpoortstraat in diverse percelen namen vermeld, o.a. een "joncker adriaen en in een dubbel perceel "Admirael duven Voirde Aangezien deze kaart is gemaakt in opdracht van de tresaurier, dat is de schat bewaarder of penningmeester van de prins van Oranje, is het zeer aannemelijk dat de kaart gemaakt is in verband met de verkoop van percelen aan de genoemde personen. Bekijken we de kaart wat nader, dan komen er wat twijfels over de betrouwbaarheid ervan. Wat direct opvalt is dat er zeer gedetailleerd een traditionele kerk is getekend, terwijl er op dat moment nog geen kerk bestond! Ruim tien jaar later zou aan de bouw van een achthoekige kerk begonnen worden. Verder is er evenwijdig aan de Landpoortstraat, tussen het kerkhof en de haven, een doorlopende straat getekend die er nooit geweest is en die dus ook niet opgemeten kon worden! Voor zover nu nog is na te gaan is de vorm van de vestingwal redelijk juist weer gegeven, alleen suggereert de tekening dat we hier met een wal van steen te maken hebben, terwijl het in werkelijkheid aarden wallen zijn. Ook is er een noordpijl getekend die ca. 32 graden oostelijk afwijkt van het ware noorden. Een redelijke verklaring voor deze afwijking is niet te geven. Al met al zijn er voldoende aanwijzingen om te betwijfelen of deze kaart gebaseerd is op eigen handig door Dammass van Dueren verrichte metingen. Het is eerder waarschijnlijk dat deze kaart gebaseerd is op door de tresaurier beschik baar gestelde gegevens. In de verklaring op de kaart wordt trouwens niet gesproken over metingen, maar alleen dat de kaart gemaakt is in opdracht "deur commissie van de tresaurier. Het is zelfs mogelijk dat de landmeter helemaal niet in Willemstad is geweest en de kaart rustig thuis in zijn woonplaats heeft getekend en dat we hier te maken hebben met een nooit uit gevoerd nieuw stadsplan. In de 15de en 16de eeuw zijn, vooral in Italië, veel publicaties verschenen over de ideale stad en de ideale vesting. Het is bekend dat Prins Maurits daar veel belangstelling voor had en er boeken over bezat.17 Bekijken we de kaart van Willemstad, dan is daar een schaakbordpatroon op te herkennen. Het lijkt er op dat de land meter, uitgaande van de bestaande centrum bebouwing, geprobeerd heeft zo'n plan te ontwerpen, mogelijk op verzoek van de prins. Dat verklaart ook de blokken nooit gereali seerde percelen, die getekend zijn in het oostelijk (in werkelijkheid zuid-oostelijk) deel van de stad. We hebben dan tevens een verklaring voor de tekening van de hierboven genoemde niet bestaande kerk en straat. Dat dit plan nooit gerealiseerd is tonen latere kaarten en de huidige stadsplattegrond. In 1587 waren de vestingwerken (voorlopig) voltooid. In 1603 verving men de werken rond de haven door twee bastions, onderling verbonden door een wal, deze liep parallel met de dijk en werd in het midden doorsneden door de haven, en zo ontstond uiteindelijk de zevenpuntige ster die we ook nu nog kennen. Prins Maurits heeft zich intensief bezig ge houden met de ruimtelijke ontwikkeling van Willemstad. Het raadhuis, dat in 1587 gereed kwam, was geheel door hem gefinancierd. Hij vaardigde tal van bouwverordeningen uit en was intensief betrokken bij de bouw van de kerk. Willemstad had een hervormde gemeente met een predikant die door de prins werd benoemd. In deze nieuw gestichte plaats was geen oude rooms-katholieke kerk die geconfis queerd kon worden, zoals elders gebeurde tijdens de opstand tegen Spanje. Er werd gekerkt in het raadhuis, maar in 1597 werd begonnen met de bouw van een achthoekige kerk, de eerste speciaal voor de protestantse eredienst gebouwde kerk in ons land. Het gebouw kwam in 1607 gereed. Deze kerk illustreert heel goed het verschil met de katholieke opvattingen. Niet het altaar, maar de verkondiging stond centraal. De gelovigen schaarden zich niet achter de priester, maar rondom de kansel. Het gebouw had geen kruis vorm, maar was achthoekig gebouwd, waarbij de gemeente dus rondom de kansel gegroe peerd zat. Maurits liet ook in de stad een eigen woning bouwen, het "Princehof", later Mauritshuis genoemd. Het was in 1623 voltooid, maar de prins heeft er nauwelijks 117 A. Chroust - Die Bibliothek des Prinzen Moritz von Orinien, in Oud-Holland 15 (1897), p. 11-23

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 19