Varia: landmeter een gevaarlijk beroep? woonplaats en vesting Willemstad is daarom zo interessant, omdat dit in zekere zin represen tatief is voor het ontstaan van grote delen van Zuidwest-Nederland. Tevens blijkt hier hoe politieke ontwikkelingen de gang van zaken konden beïnvloeden. Was Steenbergen destijds niet door de Spanjaarden veroverd, dan was de vesting Willemstad waarschijnlijk nooit ont staan en was er nu nog een dorp Ruigenhil! In de loop der jaren is in heel wat publicaties aandacht besteed aan Willemstad en omgeving, veelal had dit betrekking op de stad als vesting, maar niet altijd. Ik heb niet alles gelezen en heb evenmin de illusie hier echt iets nieuws geschreven te hebben. Echter, in veel gevallen werden landmeterskaarten illustratief gebruikt, maar werd er nauwelijks inhoudelijk ingegaan op de kaart zelf, en het is dit laatste waaraan hier mede aandacht is besteed. Ook hier blijkt weer dat men zeer voorzichtig moet zijn met gebruik van oude kaarten voor historisch onderzoek. Eigenlijk is, van de hier besproken kaarten, alleen de door Jan Symonsz gemaakte zakelijke polderkaart van Ruigenhil in alle opzichten een zeer betrouwbare kaart. De manuscriptkaart van Symon Dammass van Dueren daarentegen is wel fraai getekend, maar inhoudelijk veel minder betrouwbaar. De kaart van Blaeu maakt door zijn zeer gedetailleerde weergave van de bebouwing een zeer betrouw bare indruk. Toch is het stadhuis niet juist gesitueerd, waar komt die fout vandaan en is de omgeving dan wel juist? Anderzijds komen we soms op oude kaarten onverwachte informatie tegen, zoals de twee Latijnse woordjes stilo novo op de kaart van Dammass van Dueren, die een verwijzing zijn naar de ingrijpende kalenderverandering die in de 16de eeuw plaatsvond. In de ruïne van Donegal Castle in Donegal Town (NW Ierland) hangt een reproductie van een kaart van de westkust van Ierland, gemaakt door de Engelse landmeter Francis Jobson in 1590. De bijgaande illustratie is naast de kaart te zien. Ik las hierover de volgende bijzonderheden: "Mapping Ireland has never been an easy task. Back in 1590 a map of the rugged West coast was made by Francis Jobson. Because an accurate map of the area would be vital to the English campaign, the native Irish did not take kindly to their territory being mapped. The locals didn't really want its secrets surveyed (he was a Brit, after all), so they kept feeding the poor sod inaccurate information. As Jobson's survey was made at the peril of his life, his map of Ireland's West Coast ended up looking almost nothing like the real thing and he was run out of the country. After the survey Jobson wrote: 'God only, by his divine power, delivered me being every hour in danger to lose my head'. In 1600, a mapmaker by the name of Barthelet actually lost his head trying to survey the West Coast." Peter Geudeke 119

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 21