nog zo'n vijftien jaar later alom in zeemans gidsen en zee-almanakken te vinden waren als de meest nauwkeurige. Voor zeevarenden waren voor een veilige navigatie hoge bergen, forten, vuurtorens en vast opgestelde lichten ultieme meetbakens. Door hydrografen werden bergen, forten en vuurtorens, onfeilbaar dacht men toen, in het snel groeiende wereldwijde triangulatienet gebracht. Ondiepten, riffen, boeien en bakens werden aan de bergen, forten en vuurtorens "opgehangen" en met vermelding van details in zeemansgidsen en hydrografische kaarten gepubliceerd. De British Admiralty (het Hydrographic Office) verzamelde wereldwijd al deze nationale metingen en publiceerde al vanaf 1848 The light-houses of the West-India Islands and adjacent coasts. Dit laatste voor zeevarenden belangrijke (jaarlijks bijgewerkte en uitgegeven) boek wordt "Lichtenlijst" genoemd. De triangulatiemetingen werden uitgevoerd onder supervisie van een (nationale) Lengte graadcommissie en vervolgens gepubliceerd in internationale vaktijdschriften en in de jaarlijks uitgegeven, nationale zee-almanakken. Samenvattend kan gezegd worden dat Neder lands West-lndië rond 1845 in het Noorden gekoppeld werd met het Noord-Amerikaanse triangulatiesysteem en in het Zuiden met ondermeer de triangulatiemetingen van Von Humboldt en Schomburgk. Zahrtmann koppelde, evenals Humboldt, West-lndië chronometrisch weer met Europa. Conclusies 1 In de negentiende eeuw werkten astronomen, geodeten en hydrografen op het hoogste wetenschappelijke niveau internationaal samen en construeerden, met toenemende nauwkeurigheid, een wereldwijd triangulatie- net. 2 Het wereldwijd steeds nauwkeuriger trigono metrisch koppelen van significante meet bakens, zoals bergen, forten, vuurtorens, boeien en bakens, werd van overheidswege systematisch georganiseerd en gefinancierd. 3 Nederlands West-lndië werd vanaf 1845 steeds nauwkeuriger op de trigonometrische wereldkaart gezet. 4 De primaire triangulatiepunten van Neder lands West-lndië van rond 1845 werden onder meer gepubliceerd in vaktijdschriften als Astronomische Nachrichten, Memoirs of the Royal Astronomical Society, le Moniteur des Indes Orientates et Occidentales, Nautical Magazine en in de nationale zee almanakken. 5 Rond 1845 waren in Nederlands West-lndië zo'n tiental marineofficieren doende met hydrografische opnames. 6 De eerste trigonometrische kaart waarop Nederlands West-lndië, gerelateerd aan de Greenwich nulmeridiaan, verscheen was de Carte générale des possessions Neérlandaise aux Indes-Occidentales 1846), geconstrueerd door de marineofficier/hydrograaf P. baron Melvill van Carnbee. Toelichting op de tabel: Kolom 2 cdt commandant. Ofschoon de scheepsnamen in deze kolom niet verwijzen naar zeehelden van weleer zijn het echte oorlogsschepen. Het grootste hier genoemde schip was de Heldin, een korvet van 900 ton en 22 kanons. De Ajax was een kuilkorvet van 776 ton en 28 kanons, de Sperwer was een brik en mat 546 ton met 18 kanons, de Pijl, eveneens een brik, mat 327 ton, de Snelheid was een brik van 255 ton en tenslotte was de Merwede een transportschip. De commandant van het grootste aanwezige oorlogsschip was tevens Commandant Zeemacht West-lndië en was daar, met zijn schip, ongeveer driejaar gestationeerd. Kolom 3: J. Modera, de Zeevaartkundige beschrijving van de Nederlandsche West-Indische bezit tingen (1843) beslaat 120 pagina's. Deze beschrijving is, volgens de schrijver ervan, een verbetering van John Purdy The Columbian navigator or sailing directory for the American coast and the West-Indies (1839) en zijn Navigation of the Atlantic Ocean (1840). Hierna publiceerde Modera 1847 en 1849 aanvullingen op zijn beschrijving van 1843. J. Vos, Kaart van de kust van Nederlandsch Guyana 1845). Dit is de kaart die Bubberman als reprint 38 bij zijn studie voegde, maar niet in relatie bracht met metingen van anderen. Zeevaartkundige beschrijving van de kust van Guyana tusschen Cayene en Demerary (1853). 124

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 26