Landmeetkundige instrumenten met vier stelschroeven H.C. Pouls In het septembernummer 2006 van dit tijdschrift besprak Harrie Luijten een waterpasinstrument van Ahrend met vier stelschroeven. In onze ogen is dat een wat vreemde constructie, vandaar dat het wel interessant is om wat nader in te gaan op geodetische instrumenten met vier stelschroeven. Afb. 1. Waterpasinstrument van Onderdewijngaart Canzius, ca. 1800 Op p. 90 schrijft Luijten dat er in de voormalige collectie van Geodesie geen instrumenten met vier stelschroeven zouden voorkomen. Dit is echter niet juist. De collectie bevat onder meer enige waterpasinstrumenten met vier stel schroeven van de Delftse instrumentmaker Onderdewijngaart Canzius uit omstreeks 1800. Een goede foto van zo'n instrument is te zien op p. 280 van mijn boek De Landmeter (afb. 1). Verder bevat de collectie een Amerikaanse theodoliet uit 1897 van Buff Berger met vier stelschroeven (oud inv. nr 114) en eveneens van Buflf en Berger een waterpasinstrument met vier stelschroeven uit 1930 (oud inv.nr. 251). Dan was er nog een Amerikaans 'Pendulum Astrolabeuit 1952 van David White met ook vier stelschroeven (oud inv.nr. 366).2 Dat er in ons land zeker tot in de tweede helft van de 19e eeuw waterpasinstrumenten met vier stelschroeven gebruikt werden kunnen we concluderen uit de diverse drukken van Geodesie van G.A. van Kerkwijk.3 Hierin wordt een 'waterpasinstrument van Ramsden besproken. Afb. 2 toont een figuur uit de vierde druk van 1860, p. 186. Vergelijken we deze met de foto van het Delftse instrument, dan zien we een sterke overeenkomst. In de beschrijvende toelichting lezen we onder meer: "Onder aan.... is een koperen as verbonden, die in een bol sluit en door den toestel PQRS opgesloten is. De bovenste plaat PQ rust op vier schroeven m, welke in moeren draaijen die in de onderste plaat zijn bevestigd. Deze onderste plaat is verder met den houten drievoet verbonden...." Er is hier dus duidelijk sprake van vier stel schroeven. Verderop in dit artikel komen we nog even terug op bovenstaande tekst. Afb. 2. Kerkwijk, 1860. Waterpasinstrument van Ramsden 3 H.C. Pouls - De landmeter. Inleiding in de geschiedenis van de Nederlandse Landmeetkunde van de Romeinse tot de Franse tijd. Alphen aan den Rijn, 1997 2 Nu onder inv.nr. 2000539 in de collectie van het Techniek Museum Delft. Zie foto en beschrijving op www.museum.tudelft.nl/collecties. 3 G.A. van Kerkwijk - Geodesie voor de kadetten van alle wapenem. Breda, 1842, 1847, 1855, 1860 en 1865 126

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 28