In het boek van Kerkwijk wordt ook een theodoliet met vier stelschroeven besproken. Het betreft hier een 'instrument vervaardigt door F.W. Sims te Londen '4, dat op p. 32 van de vierde druk (1860) is afgebeeld, zie afb. 3. Het zijn voornamelijk Britse en later Ameri kaanse firma's die deze typen vervaardigden. Alhoewel zij, in navolging van Franse en Duitse instrumentmakers, ook geodetische instrumenten met drie stelschroeven zijn gaan vervaardigen, bleef de vraag naar instrumenten met vier schroeven bestaan, zoals blijkt uit de in 1914 verschenen vierde druk van Stanley 's surveying instruments.5 Op p. 140 staat een afbeelding van een 'compact cheap form of dumpy level', afb. 4, en op p. 270 een Afb. 3. Kerkwijk, 1860. Theodoliet van F.W. Simms Afb. 4. Stanley/Tallack, 1914. 'Compact cheap form of dumpy level 'Stanley's new model plain theodolite', afb. 5. Op beide afbeeldingen zijn duidelijk vier stelschroeven te zien. Constructief is er duidelijk een verschil tussen de instrumenten met vier en die met drie stel schroeven. Bij drie stelschroeven rusten die schroeven gewoonlijk op de bovenkant van het statief en wordt het instrument met een klem- schroef aan het statief bevestigd. Bij het type met vier schroeven heeft het statief een brede kop met schroefdraad, hierop wordt de onderste grondplaat (met instrument) vast gedraaid. De stelschroeven rusten dus niet op het statief. De hierboven genoemde schroeven kunnen het instrument in twee loodrecht op elkaar staande richtingen doen kantelen t.o.v. de grondplaat door paarsgewijs de schroeven tegengesteld te draaien. Van Kerkwyk schrijft: "...een dezer schroeven wordt neder- en te gelijkertijd de overstaande schroef opwaarts gedraaid". Op deze wijze kan dus de verticale 4 De juiste schrijfwijze is Simms en niet Sims. 5 W.F. Stanley - Surveying and Levelling Instruments. Theoretically and Practically Described. Fourth edition revised by H.T. Tallack. New York/London 1914 127

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 29