ebbM Afb. 5. Stanley/Tallack, 1914. 'New model plain theodolite as zuiver verticaal gesteld worden, waarbij, bij het waterpasinstrument, gebruik gemaakt wordt van het op het instrument aanwezige buis niveau. Bij de afgebeelde theodoliet zijn zelfs twee loodrecht op elkaar staande buisniveaus aanwezig. De niveaus moeten dan vanzelf sprekend wel geregeld zijn! Zoals gezegd zijn het Britse en vooral Ameri kaans instrumentmakers die tot ver in de 20e eeuw instrumenten met vier stelschroeven zijn blijven maken. In de loop der jaren zijn soms door constructeurs tussenvormen bedacht. Voor zover mij bekend hadden firma's op het vaste land van Europa daar geen belangstelling voor. Het is voor ons onbegrijpelijk dat de Ameri kanen tot in de tweede helft van de 20e eeuw instrumenten met vier stelschroeven zijn blijven maken en gebruiken. Een bewijs hier voor is te lezen in de herdruk uit 1955 van deel 1 van "Plane and Geodetic Surveying" van D. Clark.6 Op p.82 vinden we een beschrijving van de 'American Transit'.1 We lezen hier: "The ordinary American transit is commonly lighter than, and differs in several respects from, the British model....The four-screw levelling head is employed to a far greater extent than in this country Engeland), but three screws are favoured for precise instruments In dit boek wordt verder op p. 110 een 'dumpy level with four levelling screwsafgebeeld, maar hier staat bij dat dit een "obsolescent form is, m.a.w. een ver ouderd model. Dit type werd toen dus kennelijk nog wel door de Britten gebruikt, anders werd het niet genoemd, maar niet meer gefabriceerd. De vraag is: hoe zit het met het hiervoor genoemde instrument van Ahrend? Het is bekend dat deze firma buitenlandse instru menten in ons land onder haar eigen naam op de markt bracht. Destijds kennelijk niet iets ongewoons, want de Delftse firma Kipp Zn. heeft hetzelfde gedaan. Het is dan ook zeer wel mogelijk dat we hier in feite te maken hebben met een in Groot-Brittannië vervaardigd instru ment. De eerste indruk is dat we hier te maken hebben met een z.g. 'Y-level'. In het hierboven genoemde boek van Stanley/Tallack is zo'n instrument afgebeeld op p. 99, zie afb. 6. Er is duidelijk een grote overeenkomst met de foto's van het instrument van Ahrend. Helaas zijn de gedrukte foto's in het tijdschrift niet duidelijk Plane and Geodetic Surveying for Engineers by the Late David Clark. Volume one, Plane Surveying, fourth edition revised and enlaged by James Clendinning. London, reprint 1955. 1 De Amerikanen maken een voor ons onduidelijk onderscheid tussen een 'theodolite' en een 'transit'. Voor ons zijn beide typen theodolieten.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 30