Caert-Thresoor 2006-3 genoeg om verdere aanwijzingen te vinden. Kort nadat het voorgaande geschreven was kreeg ik een paar zeer duidelijke foto's van het Ahrend-instrument onder ogen en deze bevestigden zonder enige twijfel dat we hier te maken hebben met een typisch Engels instru ment. Het betreft hier inderdaad, zoals ver moed, een 'Y-leveleen waterpasinstrument dat de naam te danken heeft aan de Y-vormige vorken waarin de kijkerbuis rust. Dit instru ment is in 1734 ontworpen door de Engelse instrumentmaker Jonathan Sisson (1690-1749). De fameuze instrumentmaker Jesse Ramsden Afb. 6. Stanley/Tallack, 1914, 'Surveyor's Y-level' (1735-1800) heeft later een aantal belangrijkje verbeteringen bedacht, maar daarna zijn er nauwelijks essentiële veranderingen aan gebracht. Het instrument had, evenals andere Engelse landmeetkundige instrumenten in de 18e eeuw, vier stelschroeven, omdat men voor het stellen van de verticale as uitging van het hiervoor beschreven 'kantelprincipe', en hiervoor werden vier kruislings geplaatste stelschroeven twee aan twee gebruikt. Eerst in de 19e eeuw is men ook drie stelschroeven gaan toepassen. Ten behoeve van de Nederlandse gebruiker is er in de kompasdoos een roos aangebracht met de letters N O Z W (i.p.v. NES W), maar dat is dan ook het enige Nederlandse aan dit instrument! In zijn artikel stelt Luijten de vraag waarom de constructeur vier voetschroeven heeft toe gepast. Zoals gezegd heeft dit instrument vanaf het ontstaan vier stelschroeven gehad. De vraag die nu rijst is: wat heeft de firma Ahrend bewogen om dit type op de Nederlandse markt te brengen? Voordelen t.o.v. in die tijd (1926) bij ons in gebruik zijnde waterpasinstrumenten had het zeker niet, integendeel. Uitgave 2006-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: 'De Ortelius-Van Deventerkaart van Zeeland, een kaart met veel staten' door Dick Blonk 'De wereldwijde primaire triangulatie als 'onfeilbare grondslag' voor negentiende-eeuwse kaarten' door J.M. Mohrmann 'Kunst en Kaart: De Civitas Hierusalem 1538 van Herman van Borculo' door Louis van Empelen Informatie: www.maphist.nl/ct. 129

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 31