Donderdag 26 oktober 2006 woonden tegen de zestig mensen bij het KNMI in De Bilt de donateursdag van De Hollandse Cirkel bij. Voorzitter Herman Quee was blij met de opkomst, die ook hoger was dan het vorige jaar. Hij moest zijn dankwoord aan het KNMI uitspreken in absentie van hoofddirecteur Frits Brouwer, die zich niet wel voelde, maar 's middags toch kon verschijnen; de dank werd uiteraard herhaald. In zijn jaaroverzicht kon de voorzitter, als altijd, weer gestage groei signaleren. Het aantal persoons- en bedrijfs- donateurs was 115 resp. 24 (2005: 108 resp. 18). Naast veel vrijwilligerswerk vond uit besteding van werkzaamheden voor de instrumentendatabank op de webstek plaats, zodat deze rond 1 januari 'voltooid' is. Afb. 1. Model ijkbasis Loenermark (foto'sAdri den Boer) Oud RD-man Frans Jansen zou volgens de agenda een voordracht over alleen 'IJkbasis de Loenermark' houden, maar daar werd aan toegevoegd 'en overige basismetingen in de 20e eeuw in Nederland'. Dat waren er in totaal drie: Stroe (1913), Loenermark (1957) en Afsluitdijk (1965). Hij liet daarbij filmfragmenten zien uit 1913 en 1965, maar ook recente Google- beelden. De Loenermark leek daarop, dankzij het onderhoud van Het Gelders Landschap, veel op een landingsstrip voor vliegtuigen! Getoond werd ook een fysiek 3D-model van de basis Loenermark. Aan het slot van de lezing memoreerde Henk Zorn hoe hij bij de TH in 1951 aan behoud van de film van 1913 kon bijdragen. Een ambtenaar van de gemeente Apeldoorn beloofde dat de ijkbasis een gemeentelijk monument zal worden en dat een informatiebord wordt geplaatst; het 50-jarig jubileum in 2007 is daarvoor een mooi moment. (De boeiende vakinhoudelijke voordracht van Jansen zal worden gepubliceerd in nummer 2007-1 van dit tijdschrift.) KNMI-voordrachten Na het eerste aperitief en de lunch kon Frits Brouwer wat kengetallen van het V&W-agent- schap KNMI geven; 152 jaar oud, 50 miljoen euro jaaromzet en 450 medewerkers. Trots bleef hij op de stoel van Felix Vening Meinesz 1887-1966, hoofddirecteur van 1945-1951te mogen zitten, maar dat bleek niet de fysieke stoel meer te zijn. Vervolgens hield KNMI- seismologe Femke Goudbeek een voordracht over 'Aardbeving en tektoniek'. Aardbevingen vinden plaats op plaatgrenzen, uit de locaties van pakweg de laatste 50 jaar weet men waar dat is, maar nooit wanneer. Het was voor een professional onvermijdelijk: ze toonde ook 'leuke foto's' van aardbevingen... De webstek knmi.nl/seismologie geeft meer informatie en zelfs een live seismogram uit Limburg! Op een geodetische vraag uit de zaal moest ze een helder antwoord geven: "We doen helemaal niks met zwaartekrachtmetingen!" Haar collega Hans Roozekrans hield een voordracht over 'Remote sensing bij het KNMI'. Hij legde het onderscheid uit tussen geostationaire en polaire weersatellieten, werkend op 36.000 resp. 850 km hoogte. De Europese Weer- satelliet MetOp-A, die op 19 oktober succesvol was gelanceerd, functioneerde intussen goed. De satelliet was in de gewenste positie, de zonnepanelen waren uitgeklapt en de satelliet communiceerde met de grondstations. Spreker wees er op dat weersatellieten ook voor andere maatschappelijke doeleinden informatie geven: A dn den Boer 135

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 37