Varia: instrumentele vragen (inclusief Harry Fijnaut, die in 1999 het KNMI verruilde voor RWS-MD, maar daar na zijn pensionering in 2003 niét met een wandportret werd vereerd). Onder het tweede aperitief kon nog een speciaal aangevoerd slingerapparaat volgens Von Sterneck van rond 1930 worden bekeken. Het KNMI verwierf dit in 1990, maar helaas zonder de vier slingers. Of het echt door Vening Meinesz is benut voor zwaartekrachtsmetingen bleek de vraag te zijn, maar sommigen konden er toch niet afblijven. Intussen kon al worden teruggekeken op een geslaagde dag. Deze had opnieuw een fors reüniegehalte, maar er waren ook nieuwe gezichten! Tot slot wat tekst van de KNMl-webstek over 26 oktober: "De Bilt had met 22,1 graden de warmste dag van eind oktober (tijdvak 21-31 oktober) in zeker honderd jaar." Ajb. 6. Slingerapparaat in ontvangstruimte Iers instrument Het Ulster Folk Park bij Omagh (Noord Ierland) toont een prachtig beeld van de leefomstandigheden in het Ierland van voor de grote emigratie naar de USA in de 19e eeuw en van de omstandigheden van de geëmi greerde Ieren in de USA. Daar kwamen zij vooral aan de slag bij de bouw van huizen, wegen en grote spoorlijnen (naar het Westen). Het beroep van landmeter ontbrak daarbij niet, zoals in een van de diorama's werd getoond (afb. 1). Welk instrument gebruikt hij hier? Komt u ooit in Noord Ierland, dan kan ik u dit openlucht-museum van harte aanbevelen. Peter Geudeke Messing waterpasje Onder het kopje 'Waterpasje(s)' stond in de Leeuwarder Courant in de rubriek 'Vragen' van 16 september 2006 een vraag over een messing waterpasje met een lengte van 10 cm. In tegenstelling tot andere waterpassen, met een dubbele streep, heeft dit exemplaar slechts één enkele en vrij brede streep. De vraag die gesteld werd was 'in welk beroep dit instrumentje werd gebruikt'. En vooral ook: 'waarvoor werd het Ajb. I. Landmeter in Iers diorama

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 39