Afb. 2. Messing waterpasje uit Friesland gebruikt?' (afb. 2). In de Leeuwarder Courant van een week later werd de vraag beantwoord. Een voormalig docent landmeetkunde van de Leeuwarder HTS, Dirk Muntendam, zag onmiddellijk waar het voor was. Het onderdeel zou zijn gebruikt om een waterpasinstrument goed op te stellen. Docent landmeetkunde Ruud van Loenen van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden, afdeling weg-en waterbouwkunde, gaf aanvullend de uitleg over wat precies de bedoeling van het instrument was. Het zou zijn gebruikt in hele oude waterpasinstrumenten, waarmee ook hoogtemetingen werden gedaan. Het apparaat waar dit kleine waterpasje uit kwam zou, aldus de heer Van Loenen, ver moedelijk rond honderd jaar oud zijn. Het zou tot ongeveer 1950 nog in gebruik zijn geweest. Engels houten waterpasje Tijdens een vakantie in Engeland een aantal jaren terug kocht de auteur van deze bijdrage in Norwich op een soort rommelmarkt een klein oud waterpasje. Het waterpasje is van hout, ovaal van vorm en is 22,75 cm lang (9 inches). Het niveau met twee strepen is eveneens in messing gevat, zoals ook het overige beslagwerk (afb. 3). Nadat de koop was gesloten kwam met regel maat de vraag op waarvoor dit Engelse water pasje dan wel gediend zou hebben. Afb. 3. Houten waterpasje uit Norwich Aan de lezers van De Hollandse Cirkel de vraag of inzake het eerste waterpasje de uitleg van de heren Van Loenen en Muntendam correct is geweest, met tevens de vraag of dit eerste water pasje mogelijk een andere gebruiksbestemming heeft gehad. Daarnaast de vraag wat dan de functie van het tweede, (Engelse) waterpasje indertijd wel zou zijn geweest. Henk Holsbrink Afb. 4. Oculair van Colight Raadselachtig oculair Afgebeeld is een oculair dat of links of rechts zicht geeft via een objectief (afb. 4). Alle drie zijn scherp te stellen. Bovendien zitten er extern lampjes bij de objectieven. Verder gaat het om een type 'alles vast'. Het apparaat werd aangetroffen bij de Topografische Dienst. Als fabrikant staat vermeld: Colight (van www.colight-on-line.com?). Hans van der Linde

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 40