Varia: 'Stralen des boogs' (2) Cisca Simons, conservator techniek van Het Spoorwegmuseum, zorgde voor een vervolg op de bijdrage 'Stralen des boogs' (1) in het vorige nummer. Haar in dank ontvangen tekst: De borden met daarop de vermelding "straal des boogs" hebben officieel de benaming tangentborden. Ze zijn ingevoerd met het Algemeen Reglement voor de dienst op de spoorwegen (AR), KB van 27 October 1875, mede getekend door de Minister van Binnenlandse Zaken Heemskerk en de Minister van Justitie Van Lynden van Sandenburg, uitgegeven 17 november 1875. In hoofdstuk 2 van dit AR "van het toezigt op de baan en de bediening der seinen paragraaf 1 "Toezigt op de baan luidt artikel 26: Op den weg zijn palen geplaatst, aanduidende den afstand van de eindstations langs de as van den spoorweg in kilometers en hektometers. Waar de as van den weg uit regte strekking in een bogt, of van een waterpas gedeelte in eene helling of van de eene helling in eene andere helling overgaat, worden wijzers geplaatst. Op de wijzers voor de bogen zijn aangegeven de lengte van den straal van den boog, die van den boog en die van de aansluitende regte strekking. Op de wijzers voor de hellingen zijn aan gegeven de lengten van de waterpasse en van de hellende gedeelten, alsmede de sterkte der hellingen. Wanneer het verschil in hoogte van eene helling minder dan drie meter is, behoeven geen wijzers te worden geplaatst. De palen en de wijzers moeten van den trein duidelijk zichtbaar zijn. De lengten van de straal, de ontwikkelde lengte langs het hart van het gebogen spoor en de lengte van het rechte gedeelte volgend op de boog werden gewoonlijk in meters gegeven, maar in sommige gevallen ook in centimeters. Het is vrijwel zeker dat bij de borden in ons museum de straal in meters is gegeven en de overige maten in meters en delen daarvan, waarbij de punt of komma voor de decimalen door verwering, of mogelijk door een mis verstand bij herschilderen, verloren is gegaan. (Tot zover de conservator.) Van senioren is bekend dat de borden al in geen decennia meer langs de baan staan. Archieven en ansicht De webstek www.hetutrechtsarchief.nl bevat inventarissen van spoorwegarchieven met tekeningen met of van tangentborden, -palen en hellingwijzers.' Een boekje met oude stationsansichten bevat een prentbriefkaart van circa 1900 uit Beek (L) met zo'n hellingwijzer. Uit het bijschrift: "Interessant is ook de hellingwijzer die we vroeger langs de lijnen tegenkwamen. Hier naar links (richting Sittard) een horizontaal gedeelte van 461 meter, naar rechts helling 1:249, 1400 meter lang. Er is in de loop der jaren wel wat aan de lijn gedokterd, want later vinden we 1:253. Of konden ze vroeger niet zo goed meten? "2 139 Adri den Boer 1 Archief 959 nrs 2064, 3178, 3403, 8029 (tangentpaal en hellingwijzer), 953 en 9182 (hellingwijzer) en 567 (tangentbord); archief 915 nrs 897 en 930 (tangentpaal en hellingwijzer) 2 H.G. Hesselink, De Nederlandse Stations in oude ansichten deel 2, Zaltbommel 1999 (3e druk), kaart 133

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 41