Kadaster in Belasting en Douane Museum Adri den Boer In het toekomstgericht te herdenken 175e dienstjaar van het Kadaster past aandacht voor een museale plek van die organisatie. Het gaat om die in het Belasting en Douane Museum, Parklaan 14-16 te Rotterdam (toegang gratis!). Historici en senioren weten nog van een oprichting van de dienst voor fiscale doel einden en een ressorteren onder het ministerie van Financiën en daarbinnen zelfs onder de directeur-generaal der Belastingen. In 1970 werd het Kadaster van de Belastingdienst gescheiden en een zelfstandig onderdeel van het ministerie van Financiën, in 1973 volgde overgang naar het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening.' Hoe dan ook: de oprichting van de dienst voor een grondbelasting verklaart de presentie al. Het Belasting Douane Museum is ontstaan uit de verzameling van prof.dr. Van der Poel (1888-1982). Al voor de oorlog had prof. Van der Poel een gevarieerde verzameling opgebouwd. Helaas is die unieke collectie tijdens de beschieting bij de Duitse inval in mei 1940 verloren gegaan. Niet zomaar te achter halen is of ook die collectie al kadastrale aandacht had, maar je zou verwachten van wel. Prof. Van der Poel slaagde er na de oorlog Afb. 1. Belasting en Douane Museum (foto 's Mieke den Boer-Snoei) Afb. 2. Geduldige meetassistent echter weer in om, met behulp van vele anderen, een basis te leggen voor een bijzondere collectie die de fiscale geschiedenis voor een breed publiek in beeld brengt. De kadastrale presentie daarin werd in elk geval in 1987 al breed bekend uit een kort overzicht van de verzamelingen in een jubileumboek: "De collectie instrumenten (19e t/m 20e eeuw) bevat voorbeelden van hulpmiddelen onder meer gebruikt bij de landmeting (Kadaster)."2 De permanente tentoonstelling is verdeeld over zogeheten kabinetten. In kabinet 4 (1795-1814) wordt gememoreerd dat al onder Lodewijk Napoleon een aanzet tot het Hollandse kadaster werd gegeven. In een vitrine prijkt een gefantaseerde Modelkaart uit 1805, "voorgesteld door den Lt Kollonel Ingenieur G.J. Ie Fèvre de Montignij (Dit 'topografisch model' voor de verpondings- BELASTING 1 Eric Berkers, Vol van vernieuwingsgedachten. Automatisering bij het Kadaster 1945-2000, Zutphen z.j. (ca. 2000), p. 26/27 2 Th. de Smidt e.a., Fiscaliteit in Nederland. 50 jaar Belastingmuseum 'Prof.Dr. Van der Poel', Zutphen/Deventer 1987, p. 176 140

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 42