Voor ii gelezen Maastricht R. Visscher - Een historisch stripverhaal, in: TUDeltaJrg 38 nr 31,12-10-2006, p. 14-17 (ook: www. delta, tudelft. nUarchief) Dit artikel gaat over de nieuwe kaartenkamer die is gevestigd naast de bibliotheek van de faculteit Bouwkunde van de TU Delft. ("Aan de muur hangt een oude plattegrond van Rome. Daarnaast, op een schilderij, meten landmeters met vierkante hoeden de afstand tot een kerk.") De TU heeft al haar kaarten van na 1850 bijeengebracht in een nieuwe kaartenkamer, dit zijn naar schatting ca. 12.000 kaarten, deze kaarten lagen eerst her en der verspreid. De kaarten van vóór 1850, zo'n 6.000 stuks, zijn ondergebracht in het Trésor van de universi teitsbibliotheek. Er is hier sprake van een nieuwe kaartenkamer en dan zou men verwachten dat er eerst wel een pakket van eisen zou zijn opgesteld. Vol verbazing lees je dat in de zomer de tempera tuur wel tot 40 graden kan oplopen, dat de vloer van de bijbehorende kelderarchiefruimte door zware regenval onder water heeft gestaan en dat de luchtvochtigheid hier goed geregeld is!Eerst nu heeft Bouwkunde toegezegd de ruimte te klimatologiseren, naar mijn mening is dit wel rijkelijk laat! We lezen dat de beheerder, Addie Ritter, zeker nog tien jaar bezig zal zijn met catalogiseren en dan is het nog niet klaar. De vraag rijst of men dan nu wel weet wat er aanwezig is. En zo zijn er meer vragen. Studenten bouwkunde lopen de deur plat, omdat in de kaartenkamer van vrijwel alle steden kaarten bewaard zijn vanaf de zestiende eeuw tot heden. Hoe zit het dan met de kaarten van voor 1850? Ritter heeft eens voor de oud-hoogleraar prof. Röhling tientallen kaarten naast elkaar gelegd. Je kon toen zien hoe het Groene Hart werd opge slokt. Het oogde als een stripverhaal. Toen ik dat las werd me de titel van het artikel pas duidelijk. Dan lezen we dat Jacob van Deventer in 1584 een schitterende stedenatlas heeft gepubliceerd en dat daaruit een kaart van Delft zou zijn ontvreemd. Dit is pertinent onjuist. Zo'n atlas heeft nooit bestaan, dus daar kan ook geen kaart uit verdwenen zijn! Zoals bekend heeft Jacob van Deventer in opdracht van Filips II in de periode 1557-1570 de steden van de Spaanse Nederlanden opgemeten en ge karteerd. Deze kaarten zijn destijds nooit in druk verschenen en daardoor zijn ze bijna 300 jaar voor de Nederlanders verborgen gebleven, tot een deel in 1859 bij toeval te voorschijn kwam.1 Het artikel is geïllustreerd met enige mooie oude atlaskaarten, maar volgens het verhaal zijn die juist niet te zien in deze kaartenkamer, maar in het Trésor. Over de zeer waardevolle voormalige collectie van de faculteit Geodesie lezen we helaas niets. Is die hier ook gedeeltelijk terecht gekomen?2 Al met al is dit een typisch journalistiek verhaal zonder veel diepgang. E. Ramakers, Historische Atlas van Maastricht, 2000jaar aan Maas en Jeker, SUN/Historisch Centrum Limburg Amsterdam 2005, ISBN 9085061903, 80p. 29,50 Maastricht strijdt met Nijmegen om de 'eer' de oudste stad van ons land te zijn. Hoe het ook zij, Maastricht is een hele oude stad. Ook in deze Atlas worden in 35 ruim geïllustreerde hoofdstukken de geschiedenis en ontwikkeling 1 Voor meer informatie zie: C. Koeman en J.C. Visser - De stadsplattegronden van Jacob van Deventer. Inleiding bij de facsimile- uitgave van de plattegronden. Landsmeer/Alphen a.d. Rijn, 1992. 2 Zie over deze verzameling: W.A.M. v.d. Dries - Kaartenverzamelingen in Nederland (met korte beschrijving van de collectie van de afdeling Geodesie), in: Geodesia 1976, p.187-192. 142

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 44