Utrecht drie dochters geboren19: Anna Maria Fanny (1883), Dina Eleonora (1886) en Lydia Theodora Susanna (1890). Laatstgenoemde trouwde in 1914 bij volmacht met de in Cheribon (Java) werkende en wonende 'handelsgeëmployeerde' Franciscus Offerius Marius Noordhoff, zoon van de Utrechtse gevangenisdirecteur M. Noordhoff. Als secretaris van de Gezondheidscommissie kreeg dr. Van der Plaats ruimschoots gelegen heid zijn belangstelling voor en bedrevenheid in de statistiek te tonen. Bij zijn begrafenis werd eraan herinnerd dat hij in augustus 1914, daags na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, ongevraagd een rapport presenteerde over de mogelijkheden de stad van drinkwater te voorzien, mocht de bestaande waterleiding - de schrijver dacht waarschijnlijk aan het in bedrijf stellen van de Hollandse Waterlinie - worden afgesneden.20 Die ongevraagde activiteit kenmerkt misschien Van der Plaats, die, met de brede kennis die hij bezat, meende zich dienst baar te moeten maken. Zo zou het ook gegaan kunnen zijn bij zijn opmerkelijke bemoeienis met de geodesie. Bemoeizucht, opportunisme, of toch een stukje gemeenschapszin, ingegeven door het Doopsgezinde milieu waarin hij opgroeide? In aanvaring met 'de Rijkscommissie' (RC) Dat Van der Plaats in 1892 lovend schreef over de basismetingen op Java21 wijst wellicht op zijn achting voor prof.dr. J.A.C. Oudemans (1827- 1906) - een tijdgenoot van zijn vader - die, na 17 jaar in het toenmalige Nederlands Indië als hoofdingenieur van de Geografische Dienst baanbrekend geodetisch werk te hebben verricht, in 1875 als hoogleraar sterrenkunde terugkeerde in Utrecht. Misschien heeft Van der Plaats nog college bij hem gelopen; boeiende en inspire rende bijeenkomsten waarin de professor graag terugblikte op zijn geodetische ervaringen in De Oost.22 Mogelijk hebben zulke bespiegelingen de weetgierige Van der Plaats al aangezet tot een bestudering van Oudemans' basismetingen, wat tenslotte zou leiden tot de enige voor de Neder landse vakwereld toegankelijke gedetailleerde publicatie over dit onderwerp, met nadruk op de fysische aspecten van het meetproces. Dadelijk in 1879 werd Oudemans lid van de RC, waarin hij samen met voorzitter Stamkart de driehoeksmeting voor zijn rekening nam. Toen Van der Plaats in 1887, op grond van eerder door hem in Utrecht verricht theoretisch en praktisch onderzoek, de RC zijn diensten aanbood bij de experimentele slingermetingen van de zwaarte kracht, vond hij Oudemans op zijn hand.23 Oudemans zag in Van der Plaats een "hoogst- kundig en bescheiden jong geleerde", die naar zijn oordeel zelfs het lidmaatschap van de commissie ruimschoots verdiende, maar wist zijn collega's niet van de geschiktheid van de voorgestelde kandidaat te overtuigen. Een door Oudemans in 1888 aan de Koninklijke Akademie van Wetenschappen voorgelegde verhandeling door Van der Plaats "Over den Secundeslinger" vond RC-voorzitter prof.dr. H.G. van de Sande Bakhuyzen desgevraagd "een onbetekenend stuk met een vertoon van geleerd heid en kritiek die geen schitterend getuigenis geeft van 's mans bescheidenheid". Van der Plaats trok zijn verhandeling en zijn sollicitatie in en richtte, wat de geodesie betreft, zijn aan dacht verder op graad- en driehoeksmetingen. Met zijn kritiek op Cohen Stuarts negatieve oordeel over het werk van Krayenhoff24 trof hij bij de RC een gevoelige snaar, wat hem van de hand van RC-secretaris prof.dr. Ch.M. Schols namens de gehele commissie in 1892 op een scherp weerwoord25 in K&L kwam te staan. Het 19 Idem, geb.-akten. 20 Markus. 21 J.D. van der Plaats, "De basismetingen op Java", K&L 1892, p. 57-78. 22 K. van Berkel, In het voetspoor van Stevin. Geschiedenis van de natuurwetenschap in Nederland, 1580-1940, Amsterdam 1985, p. 194. 23 Van der Schraaf 1975. 24 J.D. van der Plaats, "Overzicht van de graadmetingen in Nederland", K&L 1889 (p. 217-243 en 257-305) en 1891 (p. 65-101 en 109-133). 2® Rijkscommissie voor Craadmeting en Waterpassing, "De eischen der medewerking van Nederland aan de internationale aardmeting", K&L 1892, p. 89-111. 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 8