Afb. 9. IJkbasis Loenermark oogt als landingsstrip. 2003 over een sleutel van de kap en mag gebruik maken van de ijkbasis om de eigen instrumenten te toetsen. De Afsluitdijk Op het symposium over hervereffening van het Europese driehoeksnet, gehouden in 1962 in München, werd de wenselijkheid nog eens onderstreept om in het noordwesten van ons land een nieuwe basis te meten, samen met een basisvergrotingsnet. De basis zou moeten dienen als vervanging van de basis in Stroe. Na het besluit om deze wens tot uitvoering te brengen werd onderzoek gedaan naar de theoretische en praktische kant van de uitvoe ring van dit project. De keus van de plaats voor de basis was vrijwel beperkt tot de Afsluitdijk. Hierdoor zou ons RD-net praktisch worden ingesloten door de basis bij Meppen (hermeten in 1960), de basis bij Bonn (gemeten in 1892), de basis bij Zeebrugge (gemeten in 1938) en dus de nieuw op te meten basis. Behalve voor de hervereffening van het Europese driehoeksnet en een schaalcontrole van ons RD-net heeft men van de gelegenheid gebruik gemaakt om, door een kleine uitbrei ding van de meting, het net ook te gebruiken voor het controleren van elektronische afstand meters. Op de schets worden aangegeven: de basis, de aansluitpunten en de gemeten richtingen (afb. 10). De meting van de basis werd uitgevoerd met invardraden. Daarnaast werden metingen uitge voerd met de geodimeter vanuit een opgestelde pijler in het midden van de basis op gelijke afstand van de beide eindpunten. Het doel van deze meting was informatie te verkrijgen over de nauwkeurigheid van het meten van een bepaalde afstand door de geodimeter als A fb. 10. Schets met ijkbasis, aansluitpunten en gemeten richtingen basismeting Afsluitdijk Sexbierum NL 57 Ei er land NL Zurich Burgwerd NL 337 Lorentzsluizen Makkum Workum NL 73 Stevinsluizerr Staveren NL 310 9

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 11