De 'Instructie voor den Fabrijk en Landmeter van Schieland van 1817 Adri den Boer Hollandse waterschappen kenden een fabriek- landmeter als hoofd van de technische dienst. Van het hoogheemraadschap van Schieland bleven instructies voor deze functie uit 1817, 1852, 1864 en 1881 bewaard bij het schap.' De eerste berust ook elders in Rotterdam.2 Op 22 maart 1817 stelden de Hoogheemraden een Instructie voor den Fabrijk en Landmeter van Schieland vast. Uit het uitgebreide druk werkje van 16 pagina's wordt hier het weinige geselecteerd wat dan op de deeltaak van land meter van dit hoofd van de technische dienst slaat. Afb. I. De 'Instructie...'van 1817 Maateenheid Artikel 2 zegt over de fabriek-landmeter: "Hij zal moeten formeren alle Kaarten en Teekeningen welke hem van wegen het Collegie zullen worden geordonneert en alle Metingen (zonder onderscheid, ten wiens behoeven) doen, met een Schielandsche roede van Twaalf voeten lang." Aan het blijven afwijken van het metrieke stelsel werd kennelijk waarde Afb. 2. Tekstfragment met de eed gehecht. In Artikel 50 wordt de eed beschreven, die bij aanstelling moet worden gedaan: "Ik zweer dat ik als Fabrijk en Landmeter van Schieland met geen andere Maat in Schieland zal meten, dan met een Roede van Twaalf Voeten lang." Hoogtem etingen Artikel 17 betreft hoogtemetingen: "Hij zal speciaal, (ten ware dit hem meerder geordon neerd wierd) om de Twee Jaren respectivelijk moeten Waterpassen de Hoogen Zeedijk, de Schie, de Rotte en de Gouwe Kadens, ten einde die volgens de Keuren op behoorlijke hoogte worden gehouden Volgens Artikel 31 moet hij ook jaarlijks met de landmeters van Rijn- en Delfland de gezamenlijke, buiten Schieland beoosten Gouda gelegen Wierikker- of Prinsendijk waterpassen en examineren. Ook verificatie van peilmerken hoort tot de taken, aldus Artikel 21"Hij zal Jaarlijks in het Voorjaar of Zomer, met adsistentie van één der bodens van het Hoog-Heemraadschap, moeten gaan examineeren de peilen van de Watermolens in Schieland staande, en waar eenige uitgevallen zijn, anderen in plaats doen Op toe Inflruclie zal hij Fabrijk tn'Land meter bij het aanvaarden van deze zijne Bcdic langenin handen van Hoog.Heemraden afi liggen den navolgenden Eed: Ik zweer dat rk als Fabrijk en Land. meter van Schieland den ganlcheti inhoud van de Inftructic op bovengemelde Be- dieningen gemaakt of nader te maken, ectrouwelijk zal nakomen, en dat ik als Landmeter van Schielandeen iegelijk na mijn uiterfte vermogen het zijne zal gevenmet geen andere Maat in Scbic* land zal metendan met een Roede van Twaalf Voeten langen voorts alles doen zaldat een getrouw Fabrijk en i) Landmeter fchuldig is en behoord te doen," 1 Archief hhs Schieland en de Krimpenerwaard, oud-archief Schieland inv.nr 554 2 GA Rotterdam, Rotterdamse Bibliotheek nr XXVII F 1038 (intussen ook op dvd '400 jaar buren rond het Schielandshuis' van René van der Schans) 17

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 19