Lithografische stenen van Amstelland (1898) "Het hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht bewaart een complete set van 4 litho grafische stenen uit 1898 die uniek is in Nederland. Soortgelijke stenen zijn bijna allemaal verloren gegaan en daarom tegen woordig uiterst zeldzaam. Drukkerijen bewaren bij uitzondering nog wel stenen, zoals Joh. Enschede. De stenen laten zien met hoeveel zorg in het verleden kaarten gemaakt werden die betrouwbaar moesten zijn voor het bestuur en andere betrokkenen bij het waterbe heer. Het maken van kaarten past in een lange traditie bij waterschappen, tot de komst van de waterstaatskaarten van de Topografische Dienst. In de archieven zijn daarvan nog vele voorbeelden te vinden. Een deel is tegen woordig ook digitaal voorhanden." Zo leidt de website www.agv.nl een tekst in over de vier in 2005 gerestaureerde stenen, thans geplaatst in de nieuwbouw van Amstel, Gooi en Vecht AGV) aan de Spaklerweg 16 te Amsterdam. Ook het Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis 15 (8-2006) geeft dit zo door in haar mededelingenrubriek 'Peilingen'. Kanttekeningen Bij alle waardering voor de zorg zijn bij deze tekst toch twee kanttekeningen te maken: er zijn zelfs in Nederland gelukkig nog wel wat meer van die stenen bewaard en ook dit water schap zette de eigen kaartproductie voort na de komst van de Waterstaatskaart, die van 1865- 1992 werd uitgegeven door Rijkswaterstaat. In 1869 was de Waterstaatskaart van heel Noord-Holland al klaar. 1 De eigen kaart van Amstelland van 1898 kan dus mede een repre sentatief doel hebben gehad. Ook het hoogheemraadschap van Schieland liet zo bijvoorbeeld in 1928 nog een eigen kaart met familiewapens maken.2 Wat de uniciteit van zelfs alleen kartografische lithografische stenen betreft past ook een kanttekening. Acht van zulke stenen van kaarten van de Over-Betuwe bevinden zich in het Nederlands Steendrukmuseum te Valkens- waard. De Topografische Dienst Kadaster te Emmen koestert nog zo'n 70 tot 80 exemplaren in het archief, voornamelijk van de kaarten 1:25.000, 1:50.000 en 1:200.000. Enkele fraaie exemplaren liggen daar in de vaste expositie, waar ook de landmeetkundige instrumenten staan. (Juist in 2005 prijkte niet alleen een lithografische steen, maar ook een transport karretje daarvoor op de Kadasterkalender.) Rijkswaterstaat AGI te Delft heeft minstens een steen van een blad van de Rivierkaart als tafelblad in een depot (de Meetkundige Dienst pronkte er ooit mee in de hal!). Amstelland Op de kaarten van 1898 staat het gebied van het hoogheemraadschap Amstelland, dat be staan heeft van 1525 tot 1990. Dat is het deel ten westen van de Vecht binnen het huidige gebied van AGV Daarvoor waren in opdracht van het hoogheemraadschap al kaarten van hetzelfde gebied gemaakt in 1772, 1848, 1860 en 1875, die eveneens bewaard zijn. De schaal van de kaart is 1:25.000. De oudst bekende kaart van Amstelland dateert uit de 16e eeuw. Deze stenen zijn (uiteraard) in spiegelbeeld met de hand gegraveerd door L.J.W. Meijs. Hij werkte eraan van 1893 tot 1898. Na goedkeuring van het kaartbeeld zijn ze gebruikt voor een honderdtal afdrukken op papier. Na het graveren op de stenen is een overdruk gemaakt voor een productiesteen voor afdrukken op papier en voor het aanbrengen van wijzigingen. Daarom staan aanpassingen niet altijd op de moedersteen, maar wel op de afdrukken op papier, zoals de Adri den Boer 1 Blauw, Maili, Geschiedenis van de Waterstaatkaart van Nederland 1865-1992, Utrecht 2003 2 Hameleers, M., 'Recente oude kaarten' van het hoogheemraadschap van Schieland, in: Caert-Thresoor 1985-2 19

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 21