KAAKT HOOGHEFmUnsrilAI' AMSTELLAIB Afb. 2. Eén van de vier kaartbladen van Amsteiland, 1898 Restauratie De 'moederstenen' zijn in 2005 gerestaureerd, omdat ze na ruim 100 jaar behoorlijk waren vervuild en aangetast. De stenen bestaan uit kalk- en leisteen en wegen elk ca 90 kilo. Omdat de meest optimale bewaarcondities niet altijd bekend waren werden ze lange tijd in een te koude en droge kelder gelegd, waardoor de stenen brosser en kwetsbaar waren geworden. Decennialang was ter bescherming tegen beschadiging papier (zuurhoudend) op de stenen geplakt met Arabische gom, waardoor de kwaliteit van de stenen verminderde en kleurverschillen zijn ontstaan op plaatsen waar het papier niet goed op stenen hechtte. Na restauratie door het Nederlands Steendruk- museum in Valkenswaard zijn de stenen in een goede conditie gebracht om verder verval te voorkomen en om deze aan belangstellenden te laten zien. De website www.steendrukmu- seum.nl hierover: "De stenen zijn 2 maanden bij het museum geweest om gerestaureerd te worden door de technische dienst onder leiding van de heer F. Homan. Na een korte periode van acclimatiseren zijn de stenen in een waterbed gelegd om zo de resten papier en andere vuiligheden af te weken. Vervolgens kon het restaureren beginnen. Het recept om dit te doen is een geheim van de meester- drukker. U kunt begrijpen dat het per steen verschilt en dat het werk veel concentratie met zich meebrengt." Op de kaart zijn veel details zichtbaar die inmiddels veranderd zijn. De legenda geeft aan dat oude gebiedsgrenzen waren aangegeven en waterstaatkundige werken, zoals (stoom)- gemalen, bruggen, sluizen, polderpeilen, gebouwen en water- en landwegen en topo grafische namen. Het heraldisch wapen van het hoogheemraadschap was destijds samen gesteld uit de wapens van de districten, genoemd naar gemeenten, die deel uitmaakten van het werkgebied: Ouder-Amstel, Diemen, Mijdrecht, Uithoorn en Baambrugge. Voor 1874 stond het wapen van Amsterdam er ook bij toen het ook deel uitmaakte van Amstelland. De stenen hebben een plaats gekregen in de nieuwbouw op de 10e verdie ping en overwogen wordt om deze te ver plaatsen naar de hal bij de receptie. Daar kunnen medewerkers en bezoekers met eigen ogen zien welke veranderingen hebben plaats gevonden in het werkgebied èn in cartografi sche uitgavetechnieken. Afb. 3. Etui voor gevouwen kaart UN nr.T 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 23