Historisch nieuws: VOC-kaarten boven water Driehonderd jaar lang lagen dertig 17° eeuwse zeekaarten opgeborgen in de bibliotheek van het Corpus Christi College in Oxford. Vrijwel niemand wist van hun bestaan af. Kortgeleden kwamen de eenentwintig VOC-kaarten en negen Engelse kaarten boven water. Met 2,4 miljoen euro deed het Maritiem Museum Rotterdam de grootste maritieme museale aankoop ooit. De kaarten zijn van onschatbare cultuurhistorische waarde. De aanwinst betreft zogenaamde manuscriptkaarten, waarvan veertien op perkament en zestien op papier. Van de papieren kaarten zijn er zeven gemaakt door Nederlandse cartografen, de overige negen zijn van Engelse makelij. De perka menten kaarten zijn het meest bijzonder: acht kaarten zijn getekend door de meestercarto- graaf van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, Joan Blaeu. Ter wereld zijn er zesendertig kaarten op perkament van zijn hand bewaard gebleven, dus in één klap bezit het Maritiem Museum nu een kwart van dit unieke erfgoed. De kaarten uit de 17° eeuw vertellen over de Nederlandse expansie in Indonesië, China, India en Sri Lanka. De collectie verkeert in zeer goede staat. De kleuren en details zijn wonderlijk goed be waard gebleven; handelsnederzettingen zijn getekend, Hollandse vlaggen wapperen, saillante aantekeningen en naamsaanduidingen zijn goed leesbaar. Hoe deze VOC-kaarten, destijds beschouwd als topgeheim, in Engeland terecht zijn gekomen, is niet bekend. Het enige wat we op dit moment zeker weten, is dat ze vanaf 1715 in Oxford werden bewaard en in de vergetelheid raakten. Alle dertig kaarten worden tot en met 9 september 2007 getoond. De mogelijkheid om de 'Schat van Corpus Christi' in zijn geheel te bewonderen, is eenmalig. Om aan te geven hoe bijzonder en waardevol deze nationale topstukken zijn, is voor hen een echte 'schatkamer' ingericht. Perkamenten kaart van de hand van Joan Blaeu I, gedateerd 1664. Deze kaart toont de Straat Sunda, een belangrijke doorgang van de handelsroute tussen Java en Sumatra. Saillant detail is het eilandje 'Dwaers op de weghwaar omheen gezeild moest worden (foto Maritiem Museum). Adri den Boer 22

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 24