Caert-Thresoor 2006-4 (nr 100) In enige ruim geïllustreerde hoofdstukken wordt aandacht besteed aan de familie Vingboons en het familieatelier, de 'geheime' kaarten van de VOC en de Vingboons-atlassen. Bijzonder interessant is het hoofdstuk "Hoe Vingboons te werk ging". Alle kaarten die op de tentoonstel ling te zien zijn worden daarna afgebeeld en besproken; een hele bladzijde per kaart. Deze zijn meestal op iets meer dan een derde van de ware grootte weergegeven, van een tiental kaarten is een deel op ware grootte te zien en dit alles in perfecte kleuren. Ten slotte is er een oeuvrelijst samengesteld met 255 nummers en vanzelfsprekend is er ook een literatuurlijst. Een klein minpuntje is dat er in het boek weinig aandacht is besteed aan de vier NSMA-kaarten. Ook de kleurenfoto's van de kaarten zijn minder scherp, jammer. Meer informatie over deze kaarten kan men vinden in het artikel van W.F.J. Morzel Bruyns, getiteld "Vier kaarten de gehele wereld omvattend" in Caert-Thresoor 1993, nr.4, p. 73-80. In 1981 verscheen bij uitgeverij Fibula - Van Dishoeck te Haarlem een facsimile-uitgave met 107 kaarten van de Vingboons-atlas uit wat toen nog het Algemeen Rijksarchief genoemd werd. Hierbij was een 'ten geleide' van J. van Bracht, daarin was ook een beschrijving van de kaarten opgenomen, maar die vermeldde alleen nummer, titel, schaal en formaat, verdere infor matie ontbrak. Met deze publicatie van Gosselink heeft de bezitter van deze facsimile-uitgave een mooie aanvulling en een toelichting op 61 kaarten. Het zal duidelijk zijn: dit is een unieke tentoon stelling, die iedereen die geïnteresseerd is in oude kaarten en/of de geschiedenis van de VOC en WIC moet gaan zien. Van harte aan bevolen! Uitgave 2006-3 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: 'Ducatus Brabantiae uit de plomp opgedoken? Enkele notities bij de ontdekking van een onbekende variant van de kaart van Brabant door Jacob van Deventer' door Mathieu Franssen 'Het Scheldeland door Jacob van Deventer' door Wouter Bracke 'Ongepubliceerd materiaal uit het Mechelse Stadsarchief betreffende Jacob van Deventer' door Francois van der Jeught en Paul de Win 'De kaart van Vlaanderen van Gerard Mercator en Jacob van Deventer' door Eric Leenders 'Welke steden karteerde Van Deventer voor Filips II in diens 'landen van herwerts overe'?' door Peter van der Krogt 'Een klooster, twee plattegronden. Wie heeft er gelijk? Het klooster Koningsveld bij Delft op Van Deventers plattegrond en op een geschilderde plattegrond van Delft' door Ivonne Lempke 'Een onbekende gravure van de Antwerpse versterkingen in 1584 onlangs aan het licht gekomen' door Piet Lombaerde Tot 2007 werd het tijdschrift uitgegeven door de redactie. Nu is een stichting opgericht met een eigen bestuur en als doel de verspreiding van de kennis van de historische cartografie. De naam van deze stichting is Barent Langenesstichting, genoemd naar de drukker van Caert-Thresoor uit 1598. De stichting Ondersteuning Caert-Thresoor houdt hiermee op te bestaan. Peter van der Krogt neemt afscheid van de redactie en meldt dat de nieuwe stichting "een goede plaats is om oud-redactievoorzitters te parkeren". Informatie: www.maphist.nl/ct. 27

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 29