Dat geldt overigens in het bijzonder bij een dubbeldaags getij; is het getij enkeldaags of gemengd (zoals in voormalige Nederlands- Indië), dan is de zaak gecompliceerder. De zogenaamde Cotidal lijnen zijn een grafische voorstelling van de havengetallen in een gebied. (Zie verder de toelichting Syzygy.) Eén meetbasis Mohrmann meldt: "Het wereldwijde triangula tiesysteem werd hierdoor niet alleen de meet basis voor de getij denmetingen en oceaan stromen, maar ook voor aardmagnetischveld- metingen, geologie, oceanografie en vele wereldomvattende metingen Dat suggereert dat getijmetingen (waarbij ik voornamelijk aan het vertikale getij denk) op enige wijze werden 'opgehangen' aan de trian gulatie. Ja, qua locatie zaten ze daar min of meer aan vast, maar qua hoogteligging was dat toch zeker niet het geval. Pas heden ten dage, met de komst van satelliet-hoogtemeting, worden pogingen ondernomen om getijhoogten wereldwijd te koppelen aan één hoogterefe rentie (de geoïde). In de afgelopen decennia of zelfs eeuwen bestonden er aanmerkelijke verschillen tussen referentievlakken van buurlanden. De op pagina 74 genoemde Conclusie 1 "De meetbasis voor de 19 eeuwse getij denmetingen was het wereldwijde, door astronomen, geodeten en hydrografen ontwikkelde triangulatienetwerk.") vind ik hierdoor nogal misleidend. Wereldwijd itehverk Overigens verbaast mij de uitdrukking "wereldwijd triangulatienetwerk waarop zeekaarten (en topografische en kadastrale kaarten) veelal zouden zijn gebaseerd. Vermoedelijk wordt erop gedoeld dat alle betrokken landen/eilanden 'vastgepind' werden door astronomisch bepaalde geografische posities, die dan herleid zouden kunnen worden naar eenzelfde netwerk van parallellen en meridianen op eenzelfde ellipsoïde. (Maar noemen we dat een triangulatienetwerk??) Bessel publiceerde 'zijn' ellipsoïde in 1841. Maar ook anderen kwamen met 'hun' vorm van de aarde, zoals Airy (Groot Brittannië) in 1858 en Clarke (USA) in 1866. Er is/was dus niet automatisch sprake van "het wereldwijde triangulatienetwerk". Sindsdien zijn er tientallen andere ellipsoïden gedefinieerd, met elk zijn eigen gebruikers en dientengevolge grote positieverschillen tussen kaarten. Juist nu, met de introductie van wereldwijde naviga tiesystemen (zoals GPS), komen zulke verschillen keihard aan het licht en leveren problemen en vraagtekens op bij de kaartge bruikers. Tenslotte enige toelichting op twee technische details Svzvgv. De definitie van syzygy (syzygie) is: (Overzicht der Getij leer, 1949) "een term, welke gebruikt wordt als twee hemellichamen in conjunctie of oppositie zijn, meer in het bijzonder van de maan t.o.v. de zon. De syzygiën van de maan zijn nieuwe en volle maan In beide gevallen wordt een springtij gegenereerd, en dus niet een springtij of een doodtij, zoals de heer Mohrmann schrijft. Verder wordt op p. 70 gesteld: "In het Nederlands noemen zeevarenden het gemid delde van de syzygy-punten het "havengetal", de Engelsen "Establishment of the port" en de Fransen kortweg "zyzygy Deze zin is wat 'kort door de bocht'. Want wat zijn "zyzygy- punten"? (Gemiddeld - of verbeterd -) havengetal is het (gemiddeld) tijdsverloop tussen maansboven- doorgang en het eerstvolgende hoogwater op de dag van springtij. Overigens gebruiken de Fransen hiervoor (ook?) "Établissement du port" (IFIO-publicatie S-32). Amphidromische punten (p. 70). Deze punten bestaan inderdaad. In theorie zal mogelijk op zulke punten het getij-verval nul zijn; in de praktijk is de plaats van zulke punten wisse lend, niet scherp afgebakend, zodat er in het gebied een soort restgetij zal bestaan. (NB. de amphidromie in afb. 5 staat zo 'n 20 mijl zuide lijker getekend dan die voorkomt op de Cotidal kaart 5059 van de North Sea Hydrographic Commission uit 1995!) Dat cotidal lijnen "vanuit de amphidromische punten ontspringen is een onzuivere bewoording; dat is slechts schijnbaar zo op de kaart. In werke lijkheid is het ontstaan van de amphidromie het gevolg van interferentie van getijgolven en de cotidal lijnen komen erin samen. 29

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 31