Varia: kinderprent van landmeter Varia: de peilmerksteen van Roodkerk Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer heeft een omvangrijke collectie kinderboeken en 175 historische volks- en kinderprenten uit de 1T tot en met de 19~ eeuw. Het bezit zo van de houtgraveur Alexander Cranendoncq (Maassluis 1799 - Nijmegen 1869) een didactische kinderprent (vel van 42 x 33 cm) met 12 houtsneden met rijmpjes met onder andere een landmeter. Deze is afgebeeld op de bovenste rij tussen een koffijhuis en een drogist! Het rijmpje zal duiden op een kadastrale landmeter. Uitgave en druk van de prent waren bij J. de Lange te Deventer tussen 1822-1849. Adri den Boer Het is soms merkwaardig wat de aanleiding kan zijn tot het schrijven van een bijdrage als deze. Acht jaar geleden verscheen van mijn hand in Geodesia 1999-2 en 3 de kleine artike lenreeks "Landmeetkunde uit de oude doos". Dit naar aanleiding van de vondst in de kelder van de Landbouwhogeschool in Wageningen van een doos met landmeetkundige kladpape- rassen van de kadasterlandmeter T. Polée, die gedurende de laatste decennia van de 19" eeuw in Heerenveen werkzaam was. Op een aantal kladveldwerken noteerde hij bij zijn metingen van meeroevers de waterhoogten in Fries Zomerpeil. Dat gaf aanleiding in bedoeld artikel iets over het Fries Zomerpeil (FZP) te schrijven. Dit FZP is tot de laatste eeuwwisse ling het referentiepeil geweest voor bestuur en beheer van de Friese Boezem en de daaraan verbonden te ontwerpen plannen en uit te voeren werken. Hierbij noemde ik ook de door mij ontdekte peilmerksteen van de kerk van Roodkerk, gelegen op een afstand van onge veer vijf km van mijn woonplaats (zie afb. 1 Afb. 1. De kerk van Roodkerk met de peilmerk steen tussen deur en witte bank DE LANDMETER. Men kan de Landmeetkunst niet misfem Door haar kan elke Maatfchappij Reeds menig twistgeding beflisfen, En billijkheid wint veel daar bij. :S1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 33