Onlangs kwam mij tijdens het lezen van de rubriek Varia van dit tijdschrift van april 2005 over de peilmerksteen van Son, mij weer die peilmerksteen van Roodkerk in gedachten. Enige weken later was het doel van mijn dagelijkse fietstocht een bezoek aan mijn nakomelingen in Oentsjerk (Oenkerk), waarbij ik bedacht dat ik met een kleine omweg wel een foto van kerk en peilmerksteen zou kunnen maken. Zodoende arriveerde ik bij de kerk aldaar en, het kerkpad oplopende, zag ik opnieuw tussen de kerkdeur en een witte bank genoemde peilmerksteen, waarop de hoogte ten opzichte van AP en ZP (=FZP) was vermeld met een verschil tussen beide van 42 cm (zie afb. 2). Afb.2. Peilmerksteen van de kerk van Rood kerk: "2M 93 cM BOVENA.P - 3M 37cM BOVEN Z.py Destijds had ik al de voorlopige conclusie getrokken dat de steen ingemetseld moest zijn voor de tijd van de nauwkeurigheidswater passing van 1875-1885. Toen ik mijn fietstocht naar Oentsjerk vervolgde bedacht ik me, dat het voor de lezers van De Hollandse Cirkel nu wel interessant zou kunnen zijn een artikel te schrijven over genoemde peilmerksteen en de historie van het Fries Zomerpeil. Tijdens een bijeenkomst van de "Wurkgroep foar Wettersteatsskiednis van de Fryske Akademy vertelde ik mijn medelid J.P.A. Louman over mijn herontdekking en over mijn gedachten over het Fries Zomerpeil een artikel te schrijven. De heer Louman was destijds bezig met het schrijven van een dissertatie over de geschiedenis van de water beheersing in Friesland. Desgevraagd naar het Fries Zomerpeil, vertelde hij dat in zijn concept-proefschrift ook een hoofdstuk gewijd was aan het referentievlak van de Friese Boezem i.e. dat Fries Zomerpeil. Hij deed de toezegging mij later genoemd concept van dit hoofdstuk toe te zenden om dat te gebruiken als bron voor het artikel. Na ontvangst van een kopie van dit hoofdstuk, "Peilvlak en streefpeil op de boezem", kon nog voor zijn promotie begonnen worden met het schrijven van een concept. En zoals de lezer in het volgend artikel zal zien is inder daad een helft van de bijdrage in dat nummer gebaseerd op genoemd hoofdstuk uit zijn dissertatie, die eind vorig jaar is gereed gekomen. Flet één en ander had als gevolg dat zeven leden van de genoemde werkgroep waterstaatsgeschiedenis, waaronder deze auteur, zich op 31 januari van dit jaar begaven naar Amsterdam om in de aula van de Universiteit de promotie van de heer Louman bij te wonen. Zijn promotie tot doctor in de letteren, het verschijnen van zijn proefschrift- boek met 614 bladzijden, is ook van de zijde van de redactie van dit tijdschrift een felicitatie waard. Genoemde dissertatie heeft eveneens als zijn boek de titel: "Fries Waterstaatsbestuur. Een geschiedenis van de waterbeheersing in Friesland vanaf het midden van de achttiende eeuw tot omstreeks 1970". En, zoals al is vermeld, een hoofdstuk van 30 bladzijden over het FZP, dat eindigt met: "Sindsdien hoort het FZP tot het verleden Mede vanwege de ontdekking van de peil merksteen van Roodkerk nog een reden te meer om, gebaseerd op eigen ervaringen en met gebruikmaking van de dissertatie van dr. Louman, een bijdrage te schrijven. Dit artikel over de historie van het FZP en de peilmerk steen van Roodkerk zal in de volgende af levering van De Hollandse Cirkel worden gepubliceerd. Henk Holsbrink

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 34