Varia: vraag over Holsboer-instrumenten De kosterszoon Berend Holsboer (Arnhem 1832-Arnhem 1895) startte rond 1865 te Arnhem een instrumentmakerij. In de databank op de webstek van De Hollandse Cirkel staan van hem foto's en beschrijvingen van twee theodolieten (coll. Wageningen UR en provincie Drenthe) en van twee waterpas instrumenten (coll. Wageningen UR en Topografische Dienst Kadaster). Daarnaast bevat de webstek van het Techniek Museum Delft foto's en beschrijvingen van twee waterpasinstrumenten van Holsboer uit haar collectie. Afb. 1. Catalogus 'B. Holsboer Werktuig kundige Arnhem Herhaaldelijk is gepubliceerd over zijn brievenwegers1, op e-bay werd recent een galvanometer aangeboden en een veilinghuis uit Maastricht verkocht in juni 2005 nog een Holsboer-theodoliet. Zijn achterkleinzoon Hendrik Holsboer bezit een telescoop, weegschaal en binoculair èn een fotocatalogus met op de omslag 'B. Holsboer Werktuigkundige Arnhem'. Deze catalogus is sinds kort in PDF beschikbaar bij De Hollandse Cirkel en bevat foto's van diverse landmeetkundige instrumenten met handge schreven toelichtingen als "afstandmeter syst. v. By landt constr. B. Holsboer". Een waterpas instrument met typenummer 1 kostte met prisma en kompas 200 gulden en was in gebruik in Ned. Indië en Japan. Waterpas instrument nummer la van 140 gulden "is donker groen mat gebronst, biedt weerstand A fb. 2. Handtekening B. Holsboer tegen de zon Ook werd het "te Arnhem bekroond met goud en te Melbourne met Dipl. 2de kl. te Amsterdam met zilver". Ook de bekende waterpasinstrumenten lijken hierin traceerbaar. (Kortom: een bron voor onderzoek en publicaties!) Hendrik Holsboer is op zoek naar meer instru menten van zijn voorvader. Adres: Uetliberg- strasse 22, CH-8142 Uitikon Waldegg (hendrik.holsboer@uitikon.ch). Contact kan in het Nederlands. Adri den Boer Afb. 3. "...landmeter voor kustbatterijen" R.J. Kok, Brievenwegers van Berend Holsboer, in: Meten Wegen nr 113, maart 2001, p. 2688/2689 en A.A.M. Sol, Een brievenweger van B. Holsboer nader bekeken, in: Meten Wegen nr 133, maart 2006, p. 3162-3166

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 35