werk verrichten. Rond 1850 dacht de Marine met 265 meetpunten heel Nederlands-lndië te kunnen karteren. De Leidse professor F. Kaiser onderbouwde dit plan, het parlement ging akkoord en de Marine kreeg geld en middelen om dit plan uit te voeren. Na Java, 114 punten, werd heel Indië van een primair net voorzien. In veel landen werd de meridiaan van de belangrijkste sterrenwacht de referentielijn van het landelijke driehoeksnet en de kartering. In Batavia was geen sterrenwacht, daarom werd daar de tijdbal van Batavia het geografische referentiepunt. Dit punt werd via metingen gekoppeld aan het Brits-Indische net in Calcutta en daarmee aan de rest van de wereld. Veel zaken worden beknopt door de schrijver besproken, onder andere ook de ontwikkeling in de V.S. Maar wat ik mis zijn gegevens over de gebruikte instrumenten. In het artikel staat een tekening van een repetitiecirkel van Borda, maar dit is alles. Bovendien kan opgemerkt worden dat dit instrument van Borda een heel onhandig instrument is om mee te werken. Ook over hoogtemetingen wordt niets gezegd. Maar verder is dit een interessant artikel. Rest mij een vraag aan de auteur, de heer Mohrmann: in dit artikel is sprake van de tijdbal van Batavia en in uw artikel in het nummer van december 2006 van de Hollandse Cirkel komt de tijdbal van Washington ter sprake. Wat is nu precies een tijdbal? Ik weet dat het iets met nauwkeurige tijdsbepaling te maken heeft, maar hoe die precies werkt en gebruikt werd is mij onduidelijk en ik denk dat ik niet de enige lezer met deze vraag ben. Zou u daarom eens in een apart artikel daarop in willen gaan? II. C. Pouls J.H. Holsbrink - Een schetskaart van Het Bildt van 1505, in: It Beaken 2007-1 (losse nummers (,-) Onder deze titel verscheen onlangs in It Beaken van januari 2007, het wetenschappe lijke tijdschrift van de Fryske Akademy, van onze redacteur Holsbrink een artikel. In deze bijdrage wordt door de schrijver een schets kaart van 1505 uitvoerig beschreven. Het origi neel van de schetskaart bevindt zich in het Sachsischer Haubtstaatsarchiv in Dresden. 'Waarom in Dresden?' zou een vraag kunnen zijn. Het antwoord luidt, dat van 1498 tot 1515 de hertogen Albert en George van Saksen het gezag in Friesland uitoefenden.Vele documenten inzake het bestuur van Friesland, en ook over de inpoldering en inrichting van het nieuw ingedijkte Bildt berusten dan ook in genoemd archief in Dresden. Na de "Wende" kwamen er ruimere mogelijkheden voor inter nationale contacten en ook voor onderzoek in genoemd archief naar voor Frieslands historie belangwekkende documenten. Dit leidde er toe, dat Hans Brichzin, medewerker van het Dresdener archief, in Caert-Thresoor in 1999 voor het eerst de nog onbekende schetskaart van 1505 vermeldde. W.K. van der Veen kon echter al in hetzelfde nummer van Caert- Thresoor vermelden, dat het hier ging om een kaart van het Bildt. Na de "Wende" hebben een viertal wetenschappers van de Fryske Akademy de op Friesland betrekking hebbende documenten in Dresden geïnventariseerd en deze documenten in een boekwerk beschreven. Uiteraard werd ook de eerst genoemde schets kaart van 1505 door hen vermeld. Nadien hebben ook andere auteurs de schetskaart genoemd, echter zonder van de kaart expliciet een op onderzoek gebaseerde beschrijving te geven. Deze nieuw gevonden schetskaart, die uit 1505 zou dateren, riep vele vragen op. Immers, wanneer de kaart op schaal was getekend zou het de oudste kaart van Neder land kunnen zijn. Maar de kunst van kaartver vaardiging op schaal kende men destijds niet en driehoeksmeting in het geheel niet, wat toch een vereiste is om kaarten op schaal te kunnen tekenen. Deze problematiek leidde tot een eerste globaal onderzoek en een later uitvoeriger onderzoek naar het hoe en waarom van genoemde schetskaart, hetgeen tot nieuwe interessante conclusies heeft geleid. In het volgende nummer van dit tijdschrift zal in een bijdrage van Holsbrink een verkorte weergave worden opgenomen van het eerder in It Beaken gepubliceerde artikel over de "Billwegen".

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 37